Je téměř deset hodin večer a já stojím v mrazu před domem a vyhlížím našeho fotografa. Konečně je tu a společně vyjíždíme na Klatovskou třídu v Plzni na Borech. Už z dálky vidím policejní hlídku, která zrovna kontroluje jednoho z řidičů. Policejní mluvčí Simona Čejková už nás očekává. Mezitím hlídka složená ze dvou policistů a jedné policistky zastavuje další automobil řízený mladou řidičkou z Prahy.

„Policejní hlídka nejdříve požádá o řidičský průkaz, doklad totožnosti a zelenou kartu. Potom provádí dechovou zkoušku,“ popisuje postup mluvčí Čejková. V tomto případě řidička měla vše v pořádku, a tak ji policisté propouštějí. Během dvou minut už ale zastavují další vůz. Tentokrát s německou poznávací značkou. Vše se opakuje ve stejném scénáři a i německý řidič má vše bez chybičky.

Takto strážcům zákona projde pod rukou ještě několik desítek aut. Všichni řidiči hned vědí, co je čeká, a sami předkládají doklady. Poradit potřebují jen u dechové zkoušky. „Z jak velké dálky mám foukat?“ ptá se jeden ze zastavených šoférů. Ani u něj přístroj alkohol v dechu neprokáže, a tak může jet.
Pak hlídka zastaví bílou mazdu, jejíž technický stav je viditelně špatný, a ani doklady nemá mladík tak, jak má být. Jeho zelená karta je stará. „Pokud by neměl řidič zaplacené povinné ručení, musí na místě odstavit vůz,“ vysvětluje mluvčí. Mezitím co policistka lustruje v systému, její kolegové vyzývají mladíka k dechové zkoušce a ptají se na rozbité víčko od nádrže. „Je to asi divné, ale jedu z práce a když jsem chtěl dotankovat, víčko bylo tak zmrzlé, že jsem to celé urval,“ nabízí vysvětlení řidič. Policisté jsou tentokrát shovívaví.

Po několika minutách přichází policistka s tím, že pojištění je zaplacené. Mladík z Klatovska tak vyfasuje jen blokovou pokutu za chybějící doklad o pojištění a odjíždí. Zkontrolujeme ještě několik aut, ale všichni jsou tentokrát vzorní. I na ostatních místech, kde hlídky kontrolovaly, byli řidiči kromě jednoho podnapilého bez chyb.

Za sebe mohu říct, že policisty obdivuji. Na stanovišti jem s nimi strávila necelé dvě hodiny a za tu dobu jsem vymrzla. Zatímco já odjela domů do tepla, mé dočasné kolegy čekaly další čtyři hodiny na mrazu.