Naopak ubylo násilných skutků, například vraždy včetně jejich pokusů a příprav byly zaznamenány čtyři, což je o tři méně než v roce 2012, uvedla policejní mluvčí Jana Tomková.

"I přes nárůst se policistům podařilo objasnit 53,85 procenta trestné činnosti, tedy v procentuálním porovnání shodný počet jako v roce 2012," uvedla. Krajské ředitelství je v objasněnosti třetí v republice.

Největší podíl na statistice mají majetkové delikty, jde o téměř 60 procent všech evidovaných trestných činů. Loni jich bylo 8209, tedy o 563 více než v roce 2012. Objasněnost je kolem 32 procent. Víc než polovinu tvoří krádeže. Podle Tomkové jsou proto přijímána ve vytipovaných lokalitách rozsáhlá bezpečnostní opatření a je zvyšován výkon služby.

Násilných trestných činů bylo meziročně o 20 méně, loni jich bylo v regionu 904. Policii se podařilo o dvě procenta zvýšit objasněnost, pachatel byl dopaden v 695 případech, tedy skoro v 77 procentech. Policii zatím stále uniká pachatel, jenž se pokusil zavraždit mladou ženu z Plzně, polil ji koncentrovanou kyselinou. U ostatních tří vražd nebo pokusů o ni je pachatel znám. Z další násilné trestné činnosti se policisté Plzeňského kraje zabývali 173 loupežemi, jejichž počet se o téměř 50 snížil. Pokles je i u nebezpečného vyhrožování.

"V souvislosti s drogovou problematikou bylo evidováno 246 trestných činů, v roce 2012 to bylo 210 případů. Nejčastějšími, stejně jako v předešlém roce, byla nedovolená výroba a držení psychotropních látek a jedů, a to ve 221 případech, a nedovolené pěstování rostlin obsahujících omamnou a psychotropní látku, ve 21 případech pěstování marihuany," uvedla Tomková. Vzestupný trend je v regionu patrný podle kriminalistů především ve výrobě a distribuci pervitinu, přičemž se této činnosti dopouštějí Češi i cizinci. Loni bylo odhaleno deset varen pervitinu, meziročně o čtyři více, pěstíren konopí 48, předloni 29.