I když úvěrových podvodů na českém západě proti prvnímu čtvrtletí loňského roku ubylo, škody jsou větší.

„Loni jsme od ledna do března zaznamenali 355 případů úvěrových podvodů s celkovou škodou přesahující 11 milionů korun,“ sdělila Deníku západočeská policejní mluvčí Martina Kohoutová.

Letošní statistika vypovídá o tom, že došlo ke snížení počtu těchto trestných činů. „K 31. březnu jsme jich evidovali 208. Škoda se ovšem vyšplhala přes 17 milionů korun,“ doplnila Kohoutová.

Podle ní se tato trestná činnost týká především falšování dokladů o zaměstnavateli při žádosti o půjčku. Trestného činu se však dopustí i sám zaměstnavatel, který svému podřízenému například potvrdí nepravdivé údaje o výši příjmu a dopomůže mu tak k penězům. To je například ukázkový případ, který v posledním období řešili policisté v Klatovech. „Těchto jednání bude víc, protože se na ně přijde až tehdy, kdy zaměstnanec přestane úvěr splácet,“ podotkla Kohoutová.

Několikamilionovým úvěrovým podvodem se v minulém týdnu zabýval i Krajský soud v Plzni. Pražák Jiří Hradecký si před čtyřmi roky vzal na leasing čtyři luxusní auta prostřednictvím plzeňské pobočky společnosti CAC Leasing. Když vozy nesplácel, byly mu exekučně zabaveny. Později se přišlo na to, že Hradecký předložil falšované daňové přiznání i doklady o své firmě. K úvěrovým smlouvám muž pouze řekl, že ani nevěděl, co podepisuje. Soudní senát ho poslal na šest za mříže.

Ze statistik policejního prezidia vyplývá, že úvěrový podvod je moderním trestným činem. Zatímco v roce 1998 zjistili kriminalisté třicet takovýchto skutků v celé ČR, loni už toto číslo přesahavalo dvanáct tisíc, což je nárůst o 40 tisíc procent.