„Samozřejmě respektuji rozhodnutí Nejvyššího soudu. Nebudu ale zapírat, že z lidského pohledu je toto rozhodnutí příliš tvrdé. Je potřeba rozlišovat trestání člověka, který někoho připraví o život úmyslně a třeba ho okrade a případ, kdy člověk někoho usmrtí při tom, když chrání svůj majetek,“ řekl včera Deníku ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Dodal, že experti ministerstva se tímto verdiktem budou určitě zabývat a zvažuje také podání stížnosti.

Naopak plzeňští soudci s rozhodnutím Nejvyššího soudu souhlasí. „Soudci trestního úseku Krajského soudu v Plzni se mohli k publikaci tohoto rozhodnutí předem vyjádřit a souhlasili s ním, toliko navrhovali doplnit formulaci, ze které by vyplývalo, že prostá krádež zpravidla není důvodem k takovému rozrušení, které by mohlo vést k posouzení činu, jako je zabití. Rozhodnutí Nejvyššího soudu bude samozřejmě právní praxí respektováno,“ uvedl Miloslav Sedláček, pověřený místopředseda trestního úseku Krajského soudu v Plzni.

Podnětem verdiktu byl případ muže, který v Ivančicích na Brněnsku použil brokovnici proti lidem, kteří se vloupali do jeho sběrny a po přistižení majitelem se snažili ujet v autě.

Podle lidí teď zloději dostávají obrovskou výhodu. „Je to prostě postavené na hlavu. Jak mohu reagovat přiměřenou obranou, když mi v noci do bytu vtrhne nějaký feťák, kterému na ničem nezáleží. Těžko odhadnu, co udělá. Pak ještě budu vysvětlovat, proč jsem moje věci bránil tak, jak jsem je bránil? Je přece jasné, že on neměl v mém bytě co dělat. Jde o to, že dnes zloděj krade s tím, že zákony jsou na něj krátké. A on to moc dobře ví. Půjde maximálně na chvíli do vězení, kde je stejně jako doma. Vlastně krade s vědomím beztrestnosti, ale v případě, že půjde krást s tím, že si každý svůj majetek bude bránit, například i zbraní, by si to určitě hodně zlodějů i rozmyslelo,“ podotkl podnikatel Marek De Angelis.

Incident, kdy právě majitel chtěl bránit svůj majetek užitím zbraně, řešil v roce 2005 také plzeňský krajský soud. Důchodce Oldřich Doskočil, kterému zloději během 15 let mnohokrát vykradli chatu v Černicích u Plzně, nastražil do objektu samostříl. Toto zařízení pak zranilo recidivistu, který se do jeho rekreační chaty chtěl vloupat. Soud seniora nakonec uznal vinným, ale kromě placení soudních výloh zůstal bez trestu.