Krajský soud v Plzni poslal do vězení Ukrajince Andrije Shovheniuka, který loni na Klatovské třídě v Plzni zaútočil na sedmadvacetiletého Radka Zelinku. Tomu tehdy devatenáctiletý Shovheniuk zasadil v opilosti pět bodných ran nožem, útokem přišel mladý muž o část levé nohy.

Za pokus o vraždu hrozilo obžalovanému až osmnáct let vězení. Soudce ale v pátek rozhodl, že se jednalo o těžké ublížení na zdraví, za mříže obžalovaného poslal na šest let. „Dokazováním nebyla prokázána pohnutka poškozeného muže usmrtit,“ uvedl soudce. Polehčujícími okolnostmi bylo také to, že Shovheniuk vedl podle soudu doposud spořádaný život a nad činem vyjádřil v závěrečné řeči lítost. „Obžalovaný uvedl, že velmi lituje toho, co se stalo, a že by rád vrátil čas,“ zaznělo dále u soudu.

Celý případ se odehrál loni v listopadu. Poškozeného Radka Zelinku napadl osudné noci Ukrajinec nožem s deset centimetrů dlouhou čepelí. Mladého florbalistu nejméně pětkrát bodl. Kvůli velké ztrátě krve museli lékaři poškozenému nakonec amputovat levou nohu ve stehně.

„S poškozeným jsme se dohodli, že nebudeme hledět do minulosti, ale dopředu. Proti rozsudku se neodvoláme, jeho život stejně neovlivní to, jestli obžalovaný dostane šest let nebo dvanáct. Radek začal hrát sledge hokej a snaží se vrátit do života,“ řekl zmocněnec poškozeného Vladimír Dvořák.

Shovheniuk byl odsouzen k trestu ve věznici s ostrahou, z Česka jej soud vyhostil na deset let. Pojišťovně musí zaplatit 4,4 milionu korun a poškozenému, který požadoval náhradu škody převyšující 7 milionů korun, 200 tisíc. Rozsudek je nepravomocný. Státní zástupce se proti verdiktu soudu odvolal.

Zástupci Městské policie Plzeň si převzali do užívání nová vozidla Škoda Karoq.
FOTO, VIDEO: Strážníci dostali nová auta