Jedna z nich přitom podvodníkovi naposílala přes sedm milionů korun, zpronevěřila přitom i peníze v zaměstnání.

Žena v tomto případě uvěřila údajnému námořnímu důstojníkovi z USA, pracujícímu u lodní nákladní přepravní společnosti, se kterým se seznámila na internetu. Nějaký čas si spolu dopisovali, podvodník pak ženě sdělil, že se bude stěhovat do České republiky a že věci a všechny peníze již poslal sem, a tak nemůže zaplatit přepravné. „Se ženou pak začala komunikovat americká banka, která požadovala zaplatit různé poplatky. Žena požadované přepravné a poplatky platila. Padly na to veškeré její úspory, příjmy, vzala si nebankovní půjčky a zpronevěřila i peníze v práci,“ popsala policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Druhou z poškozených kontaktoval neznámý pachatel přes sociální síť Facebook. Napsal jí, že umírá a že nemá žádného dědice, kterému by odkázal 550 tisíc euro. Žena nabídce pohádkového dědictví uvěřila a sdělila mu telefonní číslo, komunikace se poté přesunula na Whatsapp. „Tam došlo ke komunikaci s advokátkou umírajícího. Poškozená pak zaslala tři platební pokyny jako úhradu pojistného, které podmiňovalo odeslání slíbené zděděné částky. Přišla tak o 15 tisíc korun,“ uvedla k tomuto případu Brožová.

Petr Kuba (vpravo) u Krajského soudu v Plzni.
Sliboval obrovské výnosy. Z lidí vytahal miliony, soudí ho pro podvod

Policisté znovu apelují, aby lidé byli obezřetní a nenechali se zlákat vidinou zbohatnutí nebo romantického vztahu. „Neposílejte žádné peníze cizincům, které osobně neznáte. Téměř všechny účty na sociálních sítích s podobnými legendami (lékaři, vojáci, boháči) jsou falešné a nemají reálný základ. Jedná se o velký podvod,“ upozornila Brožová.