Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U soudu padl trest za dvojitý podvod

Plzeň - Tři roky odnětí svobody s podmíněným odkladem na dobu čtyř let. Takový trest v pondělí vyměřil krajský soud 55letému Plzeňanovi Jiřímu Kastnerovi.

4.5.2009
SDÍLEJ:

Jiří KastnerFoto: DENÍK/Miroslava Vejvodová

Podle obžaloby se na základě falešných smluv pokusil koupit pozemky Karla Alberta a Roberta Antona ve Zruči-Senci u Plzně, přičemž tito majitelé neměli o prodeji ani tušení.

Kromě padělání smlouvy uznal soud Kastnera vinným i v druhém bodě obžaloby. I ten zahrnuje podvod, kterého se měl Kastner dopustit v říjnu 2006. Tehdy došlo k převodu stoprocentního podílu firmy Brudna IPS z jejího majitele Davida Brudny na Kastnera a společnost se přejmenovala na Kastner Bau. Brudna byl odvolán z pozice jednatele a firma se přestěhovala na jinou adresu. Dvě starší ženy, které na této pražské adrese bydlí, měly dát souhlas s přestěhováním firmy. Posléze se však zjistilo, že ani jedna o ničem neví.

Podle předsedy senátu Tomáše Boučka měl soud v obou bodech obžaloby dostatek usvědčujících důkazů. V prvním bodě obžaloby, kde šlo o nezákonnou koupi pozemků, měl soud k dispozici smlouvu s podpisy prodávajících i kupujícího. „Znalec z oboru písmoznalectví zjistil, že podpisy prodávajících nejsou jejich a že pouze podpis obžalovaného na smlouvě je pravý. Padělaná je podle znalce i ověřovací doložka na této smlouvě,“ vysvětlil Bouček s tím, že podvodná koupě nemovitostí se neuskutečnila jen díky pozornému úředníkovi katastrálního úřadu, který si všiml nesrovnalostí.

Také ve druhém bodě obžaloby usvědčil Kastnera písmoznalec. Prokázal, že návrh na zápis změn v obchodním rejstříku a návrh na změnu obchodního sídla firmy podepsal obžalovaný, přičemž musel vědět, že skutečnosti popsané v listinách se nezakládají na pravdě. Bylo také prokázáno, že zmíněné ženy, které bydlí na adrese, na níž měla mít firma nové sídlo, k tomu nedaly souhlas. I tento dokument byl podle znalce opatřený padělanou ověřovací doložkou.

Polehčující okolností byl podle Boučka pro obžalovaného jeho předchozí řádný život. Oba jeho dřívější tresty jsou již zahlazeny a proto se na něj nyní pohlíží, jako by dosud odsouzen nebyl. Přitížil mu ale fakt, že spáchal dva trestné činy, přičemž závažnější z nich zůstal ve stádiu pokusu. Přiměřeným trestem je tedy podle Boučka trest mírně nad spodní hranicí trestní sazby. Lze jej odložit na delší zkušební dobu, která téměř dosahuje maximální pětileté hranice. Ve zkušební době musí obžalovaný prokázat, že se nebude dál porušovat zákon. Soud proto Kastnerovi uložil i dohled probační a mediační služby, která bude ve zkušební době sledovat jeho chování a bude informovat soud.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou pro podání odvolání. Obhajoba se práva na odvolání vzdala.

Autor: Petra Petříková

4.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záchranářům v Manětíně slouží od úterý moderní výjezdová základna. Z nevyhovujících stísněných prostor v centru města se přestěhovali do novostavby v těsném sousedství hasičské zbrojnice. Pozemek darovalo město, 4,4 milionu Kč Plzeňský kraj.

Bílá místa? Na mapě záchranky žádná nejsou

Viktorie v Lucernu.
12

FOTO: Když nevyhrajeme, budu zklamaný, říká Hruška

Plzeňským králem Vánoc bude smrk

Plzeň – Smrk ztepilý upravený na 13-14metrovou výšku bude letos ozdobou vánoční Plzně.

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Plzeň - Fakultní nemocnice přichází s novým projektem pro malé pacienty. 

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se dnes vrací o 70 let zpět.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení