Menší výskyt padělků na tržnicích přisuzují celníci i loňskému roku, který byl podle jejich slov doslova přelomový. „Razantně jsme zakročili proti dlouhodobému prodeji padělků, a na příhraničních tržnicích tak došlo k zásadní změně stavu prodeje,“ sdělila mluvčí celníků Jitka Blahutová. Podstatným zákrokem byla série důkladných prohlídek tržnic se souhlasem státních zástupců. „V první polovině loňského roku prošlo důkladnými prohlídkami postupně dvanáct velkých západočeských tržnic a bylo zajištěno zboží, jehož prodejem by vznikla škoda majitelům práv duševního vlastnictví ve výši 617 milionů korun,“ podotkla Blahutová.

Celníci: Loňské výsledky nelze překonat

Na řadě tržnicích byl stanoven dlouhodobý dohled pracovníků celní správy. „Dohled přinesl pozitivní změny v lepším dodržování zákonů při prodeji zboží na tržnicích. A z tohoto důvodu budou loňské výsledky zajištěného zboží na tržnicích již těžko překonány, a to je dobře,“ nechala se slyšet Blahutová. Vypovídá o tom i statistika. Zatímco v první polovině loňského roku celníci zajistili rekordních 151 tisíc kusů padělků, letos to bylo jen 39 tisíc kusů.

Podle jejích informací v tomto roce celníci pokračují v tom, co loni započali. „Padělky se na tržnicích vyskytují a nabízejí daleko méně,“ podotýká mluvčí. „Celníci permanentně monitorují situaci a v případech, kdy je zaznamenán výskyt padělků, přistupují úřady ke zvýšenému dohledu,“ doplnila Blahutová.

Tržnicím zasadila ránu i současná hospodářská krize, a trhovci to na mnoha místech museli zabalit. Na vině je úbytek kupujících, především z řad solventních Němců. Podle Blahutové se prodej podobného sortimentu jako na tržnicích postupně přesouvá do vnitrozemí. „Prodej padělků se ale v kamenných obchodech téměř nevyskytuje,“ uzavřela mluvčí.