Rozsudek není pravomocný.

Podle spisu byli zadrženi loni v objektu STK v Sokolově, když neoprávněně pracovali s psychotropními látkami. Žalobce je viní z toho, že se podíleli na výrobě pervitinu. Současně bylo zajištěno 800 g látky, tzv. perkusoru, který se používá k výrobě zmíněné drogy, a roztok, z něhož by bylo teoreticky možné připravit až 1900 g pervitinu.

„Důkazy byla vyvrácena obhajoba žalovaných, že v objektu pouze uklízeli. Soudu se jeví jako neuvěřitelné, že by se tam nacházeli právě v době, kdy výroba drogy zrovna probíhala, a oni se na ní nepodíleli. Navíc měli na obličejích roušky a snažili se před policií uprchnout. Proto také jejich obhajobě neuvěřil," uvedl v odůvodnění předseda senátu Milan Štejr s tím, že naproti tomu ale soud neshledal žádné další důkazy, že by se na výrobě podíleli i jindy než v daný den, kdy je v objektu policie zadržela.

Mladíci byli ohroženi trestní sazbou dva až 10 let. Soud ale přihlédl k jejich předchozí bezúhonnosti i k faktu, že zcela určitě nebyli jediní, kteří se na výrobě podíleli. Zároveň nebylo ani zjištěno, že by drogu dál prodávali a distribuovali. Soud přitom zohlednil i zadržené množství látek, a proto jim uložil trest při spodní hranici trestní sazby.

Všichni tři Vietnamci se na místě proti rozhodnutí soudu odvolali, stejně jako státní zástupce, který podal odvolání v jejich neprospěch, neboť pro ně žádal přísnější trest. Kauza tak bude mít pokračování před Vrchním soudem v Praze.