Zkušený řidič tramvaje Škrna chyboval v červenci 2019, když jel po Karlovarské ulici směrem z centra. „Ač byl informován o tom, že tam probíhá údržba odvodňovacích drážek v kolejišti, řádně nesledoval situaci v provozu, v důsledku čehož nepřizpůsobil rychlost jízdy tomu, že uprostřed tramvajového tělesa byl odstaven služební vůz PMDP VW Transporter se zapnutým oranžovým výstražným světelným znamením,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Jiří Růžička. Dodal, že tramvaják narazil do dveří vozu a následně do pracovníka PMDP.

„Šel jsem se do auta napít. Najednou jako by se setmělo, ozvala se rána a házelo mě to mezi tramvají a autem, kterému jsem promáčkl bok. Pak mě to odhodilo za vůz,“ popsal Vojtěch V.. Utrpěl zlomeninu stehenní kosti a další zranění, v pracovní neschopnosti byl tři čtvrtě roku.

Plzeňští celníci zjistili neplatné tabákové nálepky
Plzeňští celníci zajistili přes patnáct tisíc cigaret a dvacet kilo tabáku

Škrna uvedl, že před místem opravy zpomalil zhruba na třicítku. Byl přesvědčen, že pracovníci jsou jen na vedlejší koleji, na své nikoho neviděl. Pak se zahleděl na tachograf a když po několika vteřinách zvedl oči, bylo pozdě zabránit střetu. „Začal jsem brzdit, ale tak, aby nepopadali cestující. Pak jsem šel zjistit, jak je na tom poškozený. Hned jsem se mu omlouval,“ řekl Škrna. Je přesvědčen, že na nehodě nesou vinu oba. „O tramvaji věděl a přesto tam vstoupil,“ uvedl a doplnil: „Mojí spoluvinou je, že jsem mohl jet pomaleji a víc koukat dopředu. Mrzí mě to.“

Plzeňský městský soud uložil Škrnovi, jemuž hrozily až čtyři roky kriminálu, trest odnětí svobody v trvání šesti měsíců, který podmíněně odložil na zkušební dobu jednoho a půl roku. Soudce Vladimír Žák uvedl, že obžalovanému polehčuje, že dosud vedl řádný život, když nebyl nikdy soudně trestán či projednáván pro přestupek. Zdůraznil, že vinu nese i Vojtěch V. „Při pohybu v kolejišti vůbec nevěnoval pozornost přijíždějící tramvaji a choval se tak riskantně a nezodpovědně,“ řekl.

Koloman Károly u soudu. Na jednom ze snímků je ještěrka, kterou Daniela K. přejel, krátce po nehodě.
Cesta na WC skončila neštěstím. Ještěrka ho připravila o nohu

Na základě odvolání obou stran ale o věci nyní rozhodoval Krajský soud Plzeň. „Soud k odvolání obžalovaného zrušil výrok o trestu rozsudku Okresního soudu Plzeň-město a znovu rozhodl tak, že obžalovanému uložil trest odnětí svobody v trvání 4 měsíců, jehož výkon podmíněně odložil na zkušební dobu v trvání 12 měsíců. Jinak zůstal napadený rozsudek nezměněn. Odvolání státního zástupce bylo zamítnuto jako nedůvodné,“ informovala mluvčí KS Plzeň Jana Durná.