„Většinou přijde krást někdo v mikině s kapucou, takže mu ani nevidím do obličeje. Někdy je to muž a žena, jindy třeba dvě ženy. Dělají to tak, že nějak odvedou naši pozornost. Dlouho si něco vybírají nebo si řeknou o pití z chladicí skříně. Když ji chci otevřít, musím to vzít oběma rukama a otočit se zády. V té chvíli zloděj čapne DVD, karton cigaret nebo ukradne peníze přímo z pokladny. Už se nám tu takhle ztratily tři tisíce korun. Ale ukradli tu třeba i žvýkačky. Jednou se dokonce stalo, že zloděj utrhl celý stojan žvýkaček a utíkal s ním po ulici. Když tu ale jsem sama, nemůžu za ním běžet a nechat obchod otevřený,“ popisuje prodavačka Jindra Knárová. Svůj problém popsala i na internetovém portálu bezpecnemesto.eu.

Zloději zatím nenapáchali velkou škodu, ale prodavačky ji musí platit ze svého. „Do práce chodíme, abychom si vydělaly, a ne abychom platily něco, co někdo ukradne. A policajty nebo strážníky v téhle ulici neuvidíte. Jednou tu projížděli autem, ale pěšky jsem je tu nikdy neviděla. Pak se tu něco takového může snadno dít. Nevíme, jak se proti nim bránit,“ vysvětluje Knárová.

Podle policie je nejlepší prevencí proti okradení zvýšená pozornost. „Pokud je prodavačka v obchodě sama, je těžké se krádežím ubránit. Každopádně je dobré mít pokladnu vždy řádně uzavřenou a uloženou na místě, kam zákazník v žádném případě nemůže vstoupit ani dosáhnout,“ říká policejní mluvčí Martina Hábrová, která prý na problém upozorní příslušnou služebnu policie.

Doporučuje také zabezpečit prodejnu elektronickým či kamerovým systémem. „Každá překážka navíc většinou zloděje odradí. Další možností, jak zboží lépe ochránit, je být v obchodě ve dvou. Tím se šance zlodějů sníží. Pokud by se situace opakovala, je nutné vše oznámit na policii,“ dodává Hábrová.

S podobnými problémy se ve městě již delší dobu potýká i řada dalších obchodů. Nájezdy zlodějů už zaznamenaly například obchody s potravinami, parfumerie, prodejny kadeřnických potřeb i secondhandy.