Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šarvátka s nožem bude stát vysokoškoláka deset let života

Plzeň – Se skloněnou hlavou a nepřítomným pohledem přijal ve čtvrtek třiadvacetiletý student Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Antonín Šafář ml. rozsudek za pokus vraždy.

10.6.2010 1
SDÍLEJ:

Antonín ŠafářFoto: DENÍK/Miroslava Vejvodová

„Je vinen a odsuzuje se k desetiletému trestu odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Zároveň se nařizuje ochranné protialkoholní léčení v ambulantní formě,“ tak zněla slova předsedkyně senátu Ivany Růžičkové mířená k Plzeňanovi.

Šafář se dostal do problémů se zákonem loňského dvacátého října. Toho dne byl od rána ve škole a pak vyrazil s kamarády na víno do jedné restaurace v centru města. Kolem dvaadvacáté hodiny se všichni rozešli. Šafářovi se však ještě nechtělo domů, tak vyrazil do blízkého nonstopu Kulička v Riegrově ulici, večer byl podle něj pohodový. V baru mladík pokračoval v pití alkoholu.

Jistý muž, kterého prý Šafář od vidění znal, se jej údajně zeptal, zda ho nemohl potkat v baru Míša v Doudlevcích, který navštěvují homosexuálně orientovaní lidé. „Já řekl, že ano, a podle toho jsem usoudil, že je stejné orientace jako já, že je také homosexuál. Byl ostříhaný, já mu řekl, že je to škoda, že se mi předtím líbil,“ vzpomínal mladík u soudu.

Nadávky a posměch

Od stolu, kde však muž, se kterým se obžalovaný bavil, seděl, se prý na Šafářovu adresu po chvíli nesly nadávky. „Nadávali mi buzerante, buzíku, teplouši. Křičeli, že mě zbijou,“ uvedl obžalovaný. Zmínil i to, že ke stolu možná poslal ´pusinky´ a onomu muži sáhl na pozadí, protože si myslel, že je také gay.

Hosté se pak mezi sebou strkali a Šafář krátce na to podnik opustil. Z osazenstva baru pak mělo zaznít, že jestli se tam ten kluk ještě vrátí, dostane nakládačku.

Iniciativy se v této chvíli chopil pětadvacetiletý strojní zámečník Jiří P. z Kyjovska na Moravě, který v té době pracoval v Plzni. „Šel jsem mu říct, jaká je situace, a ať se nevrací dovnitř a jde radši domů. On mi řekl děkuji a řízl mě do krku,“ popsal soudu poškozený Jiří P.

Dvacet centimetrů dlouhá a dva centimetry hluboká rána na krku přeťala krkavici, hrdelní žílu, nervové svazky i svalové úpony. Jiří P. naštěstí svůj boj o život díky včasnému zásahu lékařů vyhrál. Dlouhá jizva, která mu však po útoku zůstala, mu bude navždy připomínat loňský říjen, který trávil v západočeské metropoli.

Šafářovo jednání bylo podle soudu neadekvátní. Mladík totiž podlehl tomu, že se stal terčem posměšných nadávek pro svou sexuální orientaci. Vypitý alkohol z mladého muže už jen shodil zábrany. „On nejednal v silném rozrušení, jak tvrdil, ale v silné opilosti,“ uvedla předsedkyně senátu Růžičková. Doplnila, že znalci u mladíka navíc zjistili známky počínající závislosti na alkoholu. Z toho důvodu také soud přistoupil k nařízení ochranné protialkoholní léčby.

Vliv rodiny

Šafář se již během své výpovědi před soudem netajil tím, že rád holduje alkoholu ve velké míře. Uvedl, že za večer sám klidně vypije i dvě lahve vína. Vyšetřovatelé u něj dokonce našli zápisník, ve kterém měl zaznamenáno: „Jsem alkoholikem, kterej je celej tejden v lihu.“ Mladík podle svých slov řešil alkoholem náročné studium a rodinné problémy. Trpěl podle svých slov zejména tím, že jeho otec Antonín Šafář st. byl trestně stíhaný za pokus vraždy se sexuálním podtextem.

Případ Šafářova otce je na Plzeňsku velmi známý. Otec si v červenci 2006 pozval na chatu v Pňovanech sedmnáctiletého místního chlapce, aby mu opravil sprchu. Společně se Šafářovou manželkou se pak všichni tři oddávali sexuálním hrátkám. Padesátikilového mladíka pak po rozepři Šafář udeřil a podle obžaloby se jej pokusil uškrtit gumovým škrtidlem. Z chaty potom i se svou manželkou odjel. Když se chlapec probral, z chaty utekl. Zbitého a zkrváceného jej poté objevil náhodný chodec, který přivolal pomoc. Krajský soud otce opakovaně potrestal osmi lety vězení. Nejvyšší soud však letos změnil trest na podmínečný.

Ani případ Šafáře mladšího však nyní nekončí. Mladík se totiž proti rozsudku na místě odvolal.

Autor: Miroslava Vejvodová

10.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Vánoční strom na náměstí Republiky v Plzni

Plzeňským králem Vánoc bude smrk

Skřítek Zdravínek

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se dnes vrací o 70 let zpět.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Výstava Metamorfózy v DEPO2015

Plzeň – Irene Fritz je předsedkyní uměleckého spolku Oberpfälzer Kunst-verein z německého města Weiden a moc se jí zalíbil industriální prostor plzeňského areálu DEPO2015. Z její iniciativy vznikla společná česko-německá výstava, která je od 5. října k vidění právě ve výstavních prostorách DEPO2015.

Rána hodinu po večerce. Zamykají se cely na noc?

Skupina vězňů vnikla do nezamčené cely, úder poškodil zrak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení