Poté, co byl minulý týden za provolávání protižidovských hesel nepravomocně odsouzen vůdce radikální organizace Autonomní nacionalisté Plzeňsko Tomáš Babka, stojí před soudem další účastník březnového Pochodu proti sionismu jedenadvacetiletý Marek Žák z Prahy.

Podle obžaloby při demonstraci zakřičel heslo: „Nacionální socialismus teď!“ Přitom měl navíc zdviženou pravou ruku se zaťatou pěstí. Podle obžaloby tak spáchal trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Jak uvedla státní zástupkyně Ivana Hostašová obžalovaný svým výrokem vyjádřil sounáležitost k nacionálnímu socialismu, tedy hnutí, které bylo v minulosti nosnou ideologií nacistického režimu v Německu v letech 1933 až 1945.

Žák odmítl před soudem vypovídat. Pouze uvedl, že vykřikoval stejná hesla jako ostatní účastníci pochodu a že v žádném případě nezvolal heslo ‚nacionální socialismus‘. Podotkl také, že akce byla povolená. Podle Hostašové ho ale usvědčují fotografie i videozáznam z pochodu, kde je mladík, přestože má na hlavě kapucu, snadno rozpoznatelný.

Soud ve čtvrtek vyslechl soudního znalce Ivo Svobodu. Podle něj navozuje heslo Nacionální socialismus teď! ve vztahu k názvu demonstrace (Pochod proti sionismu) jediné možné spojení, a to jako národní nebo nacionální socialismus fašistického typu nebo typu NSDAP, který se snažil agresivní válkou získat území a vyvraždit některé skupiny obyvatel na základě původu. „Jiný závěr než že se jedná o připomenutí těchto hnutí, není možný,“ uvedl Svoboda. Doplnění hesla ‚národní socialismus‘ o slova teď, dnes nebo hned je podle něj pouze snahou zamést stopy.

Soud ve čtvrtek v případu nerozhodl. Obhajoba si totiž vyžádala výslech dalšího svědka. Tím bude policista, který při pochodu zasahoval jako velitel opatření. Hlavní líčení tak bude pokračovat v lednu. Žákovi, který dosud nemá záznam v trestním rejstříku a nebyl projednáván ani pro přestupek, hrozí až tři roky vězení. V současné době mladík studuje Střední školu informatiky a podnikání.