V ohrožení života se ocitli žáci a učitelé stodské základní školy, kteří vyrazili na týdenní poznávací zájezd do Španělska. 
V sobotu večer, kdy se přes Francii vraceli zpátky, na autobus se 70 pasažéry někdo vystřelil. Střepy skla zranily šest lidí, mezi nimi byl i deváťák stodské školy.

Cestu do zahraničí organizovala českobudějovická kancelář Saturn, dopravu pak zajišťoval Inex Plzeň. Zájezd tvořilo 31 dětí a jejich doprovod z Plzeňska, zbylou část doplnili běžní klienti kanceláří. Událost se odehrála kolem 22.30. „Šlo pouze o jednu střelu, která proletěla čelním sklem horní části dvoupatrového autobusu, strefila sloupek uvnitř a vyletěla zadním oknem, kde vznikla díra asi o velikosti 120 na 50 centimetrů," popsal událost šéf dopravy Inexu Jan Janda.

Střepy nejvíce zasáhly 54letou ženu z Českého Krumlova. „Paní, která má poškozené oko, odvezli záchranáři do nemocnice ve Valence. Musí ještě podstoupit další zákrok," uvedla v neděli odpoledne ředitelka Saturnu Helena Bečková. Bez mírných následků se neobešel ani manžel Jihočešky, kterému střepina mírně rozřízla nohu.

Mezi pacienty, kteří skončili v péči francouzských lékařů, byl také žák stodské devítiletky. „Měl pouze drobné zranění na hlavě, kdy se mu sklo zaseklo pod kůži, což si vyžadovalo ošetření," konkretizovala ředitelka školy Martina Macánová. Právě kvůli zdravotní komplikaci musel mladík zůstat v zahraničí delší dobu než jeho spolužáci. On a dalších šest lidí mají dorazit do Čech až druhým náhradním autobusem v neděli v pozdních hodinách.

Devětadvacet výletníků, včetně dvou učitelů, se vrátilo domů už v neděli odpoledne. Před 14. hodinou zastavil autobus na parkovišti poblíž centrálního autobusového nádraží, kde všichni pasažéři přestoupili do dalšího vozu a zamířili do Stodu.

Před tamější školou už na ně netrpělivě čekali rodiče. V hloučku před budovou stála i Marie Šibalová a vyhlížela dceru Ludmilu: „Dozvěděla jsem se informace od třídního učitele. V první chvíli jsem byla úplně v šoku. Jsem opravdu ráda, že se dceři nic nestalo," řekla rozechvělým hlasem. Radost z toho, že vidí živé a zdravé své děti prožíval také Jaroslav Türk: „Byly to šílené pocity. Na výlet do Španělska jely obě naše dcery, dvojčata Adélka i Eliška. Zaplaťpánbu, že to takhle dopadlo," uvedl se slzami v očích.

Podle prvních poznatků neznámý pachatel střílel 
z přemostění dálnice A7, po které vůz jel krátce před 22.30 SELČ u města Montélimar, upřesnil francouzský zpravodajský portál FranceBleu. Důvod incidentu je zatím nejasný. Prokurátor z oblasti incidentu Alex Perrin však nevěří, že by si střelec úmyslně vybral konkrétní český autobus. „Není důvod si myslet, že tento autobus byl větším terčem než nějaký jiný," konstatoval.

K poškozenému autobusu, který po incidentu sjel na dálniční odpočívadlo Saulce, rychle dorazili záchranáři a policie. Vyšetřovatelům se zatím nepodařilo identifikovat pachatele.

Pro školáky a jejich doprovod přijely dva náhradní autobusy. Prostřelený vůz prověřovali odborníci ve Francii, pak jej poslali do ČR. „Následně ho ale znovu zastavili na francouzsko-německých hranicích, aby ho zkoumali," dodal šéf dopravy Inexu Janda.