Senát uvěřil verzi svědka Lubomíra Václava, který byl také na místě činu. Jeho výpověď však Krajský soud v Plzni čtyřikrát smetl ze stolu.

Na komentář k doživotnímu rozsudku jsme se zeptali předsedy senátu Přemysla Špicara, který Tempela v Plzni dvakrát osvobodil. „Nenáleží mi komentovat nynější rozhodnutí středočeského soudu. My jsme tehdy vycházeli jsme z toho, že výpověď svědka Lubomíra Václava je nevěrohodná. Na základě důkazů, jaké jsme měli, jsme obžalovaného Tempela zprostili,“ vysvětlil Špicar.

Václav, který po celou tvrdí, že těla pouze ze strachu pomáhal Tempelovi zakopávat, ve věci od počátku figuroval jako korunní svědek. Vypovídal proti Tempelovi, který naopak mluvil proti němu. Sám Václav poté loni v lednu také stanul na lavici obžalovaných, soud jej ale viny zprostil. Výsledek? Dvě těla, dva podezřelí, žádný vrah.

Až nyní padl první odsuzující verdikt, který je však ještě nepravomocný. Tempel se na místě odvolal a podal stížnost na podjatost soudkyně.

Tempel u soudu

Lukáš Svoboda a Michael Vičar byli brutálně zabiti 20. srpna 2001 na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Na místě byli Robert Tempel i Lubomír Václav. Těla společně zakopali.

Obžalovaného Tempela soud zprostil viny: 17. 9. 2004, 1. 2. 2005, 18. 5. 2006, 6. 3. 2007

26. 11. 2008 byl Tempel odsouzen na doživotí