„Je to obrovská tragédie pro obě rodiny,“ řekla po odchodu ze soudní síně advokátka Jitka Fišerová. Ta v procesu, který trval pouhé tři dny, zastupovala dvaadvacetiletého Aleše Blechu z Chříče na severním Plzeňsku. 24. května krátce před polednem soud nad Blechou vynesl rozsudek v podobě třinácti let za mřížemi.

Krajský soud v Plzni uznal mladíka vinným z toho, že v podvečer šestadvacátého listopadu loňského roku v bytě v Kyjevské ulici v Plzni kladivem umlátil šestačtyřicetiletou Jaroslavu Řežábkovou. S tou se předtím domluvil na sexu za úplatu. Blecha, který ženu zabil proto, aby mohl její byt prohledat a získat majetkový prospěch, si nakonec odnesl jen dva mobilní telefony.

„Obžalovaný se k činu přiznal už ve své první výpovědi. Tu později odvolal a za vraha označil svého švagra Karla. Před soudem nevypovídal. Jen řekl, že pravdivá byla ta výpověď, v níž se k činu přiznal. Je jasné, že čin spáchal proto, aby se nepoctivě obohatil. Měl velké dluhy, do kterých se ovšem dostal sám,“ vyjádřil se předseda senátu Přemysl Špicar.

Při odůvodňování rozsudku soudce zmínil závěry znaleckých výpovědí. Ty o Blechovi hovoří jako o nezralé osobnosti s infantilními rysy a označují jej jako osobu schopnou nápravy.

„Soud rovněž přihlédl k faktu, že obžalovaný dosud nebyl trestán a před činem vedl řádný život. Ovšem co s týče činu, tak šlo o zákeřný útok proti zcela bezbranné poškozené,“ podotkl soudce.

Po dobu konání celého procesu se na Blechu, který hleděl stále do země, upřeným zrakem dívala matka zavražděné Řežábkové. Bylo jen málo okamžiků, kdy z vraha své dcery spustila oči. Na soudní lavici seděla rovněž Blechova manželka. Ta při vynášení rozsudku plakala.

Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupkyně i Blecha si ponechali ve věci odvolání lhůtu na rozmyšlenou.