Případem se Krajský soud v Plzni zabýval na odvolání státní zástupkyně. Ta se nespokojila s tím, že okresní soud loni v říjnu Sojkovi udělil deset měsíců vězení s podmíněným odkladem na 2,5 roku a žádala pro něj i zákaz řízení. „Navrhuji to s přihlédnutím k tragickým a neodčinitelným následkům jednání obžalovaného. Navíc obžalovaný se jako řidič chová neukázněně. V kartě řidiče má tři záznamy, z toho jeden přibyl ještě po této nehodě,“ uvedla státní zástupkyně.

Naopak obhájce obžalovaného Vladimír Procházka se snažil soud přesvědčit, aby zákaz řízení jeho mandantovi neukládal a odvolání státní zástupkyně zamítl. Sojka se totiž živí jako řidič z povolání. „Odkaz státní zástupkyně, že je obžalovaný neukázněný řidič, je bezpředmětný. Poslední pokutu dostal loni za bagatelní dopravní přestupek, kterého se dopustil, když s velkou zásobovací cisternou složitě zajížděl k benzinové čerpací stanici. Jako řidič z povolání usedá za volant denně a pouhé tři záznamy jsou dobrým výsledkem,“ řekl Procházka.

Senát krajského soudu nakonec návrhu obžaloby vyhověl a Sojkovi k podmíněnému trestu přidal ještě zákaz řízení všech motorových vozidel na dobu jednoho roku. „Okresní soud při svém rozhodování zřejmě podcenil společenskou nebezpečnost jednání obžalovaného. Ten závažně porušil dopravní předpisy a zavinil smrt mladého člověka,“ vysvětlil v odůvodnění rozsudku předseda senátu Jiří Šilhavý.

Obžalovaný Sojka se tentokrát k soudu nedostavil a z jednání se omluvil. Verdikt je pravomocný. Lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Tragická nehoda se stala ve Zbůchu na severním Plzeňsku 13. června 2008. Sojka odbočoval se svým autem Renault Espace z hlavní silnice doleva na Nýřany a přehlédl v protisměru jedoucí motorku. Dvaadvacetiletý motorkář neměl šanci se vozidlu vyhnout. Podle znalců jel rychlostí asi 60 nebo 70 km v hodině. Před nárazem si podle svědků ještě stoupl na stupačky, pravděpodobně se snažil auto přeskočit. To se mu ale nepodařilo. Mladík utrpěl následkem střetu smrtelná zranění mozku a míchy.