Trest, který vyřkl vrchní soud, je o pět let nižší, než s jakým v dubnu Kónya odcházel od Krajského soudu v Plzni. Ten totiž při sazbě od patnácti do pětadvaceti let rozhodl, jak nejpřísněji mohl.

Podle předsedkyně odvolacího senátu Alexandry Novákové je však v případě Kónyy trest v polovině sazby dostačující, neboť v mužův prospěch či neprospěch nehovoří žádné výrazné přitěžující nebo polehčující okolnosti.

Brutální útok

Kónyův advokát Jiří Vlasák mimo jiné zdůraznil, že jeho klient je mladý člověk, který se k hrůznému činu navíc doznal. Na to však státní zástupkyně reagovala slovy o tom, že jeho přiznání má pramalou váhu, protože policisté by jej beztak dopadli. Podotkla i to, že útok byl mimořádně brutální.

Celá tragédie se odehrála loňského 17. září kolem 23. hodiny v bytě Kónyova otce na jáchymovském náměstí Republiky. Mladík, který šel ke svému otci krást, si byt odemkl klíči, které si předtím půjčil od své matky. Do obydlí nepozorovaně vešel a svého otce vzápětí brutálně napadl. Několikrát jej udeřil do hlavy kladivem, až muž upadl na zem. Protože ještě dýchal (podle obžalovaného doslova chrčel), zasadil mu syn do hlavy ještě nejméně tři rány sekerou.

Směje se

Zvrácenost celého činu završil Kónya tím, že otci na hlavu hodil deku, zřejmě aby se na ni nemusel dívat, a tělo začal prohledávat, porozhlédl se i po bytě. Zabitím svého otce si však mladík na moc peněz nepřišel. Z příbytku odešel se stokorunou v kapse a věcmi zhruba za pět set korun. Mrtvolu pak našla sestra obžalovaného, která za otcem přišla.

Kónya před soudem neprojevil byť sebemenší náznak lítosti. Naopak vystupoval tak, jako kdyby vykonal nějaký hrdinský skutek, a při čtení rozsudku před plzeňským soudem se dokonce usmíval.

Problémový kluk

Otce podle svých slov umlátil proto, že se k němu dlouhodobě choval zle. Odmítl, že by jej zabil ze zištných důvodů. To však vyvrátila jeho vlastní sestra, která soudu řekla, že otec se k dětem vždy choval moc hezky a naopak její bratr byl ten, který dělal problémy, a to už jako malé dítě. Nezměnil se ani v pubertě, naopak to s ním bylo stále horší, o čemž svědčí i jeho trestní rejstřík. I přes svůj nízký věk totiž Kónya už třikrát seděl, a to jak za majetkové delikty, tak za násilnou trestnou činnost.

Mladík má podprůměrný intelekt a podle znalců si vůbec neváží lidského života. Jeho náprava je nemožná.

s využitím ČTK