Je už druhým zaměstnancem, jehož žalobu plzeňský okresní soud řeší. Dalších devatenáct je zatím pozastaveno a soud by v nich měl pravděpodobně rozhodnout stejně jako ve sporu, který skončí první.

Jádrem pudla je plošné snižování a následné úplné odebírání osobních příplatků na krajské záchrance v Plzni–městě v letech 2006 až 2008. Poškození záchranáři tvrdí, že jim byla tato součást platu odebrána bezdůvodně a neoprávněně. Záchranka argumentuje špatnou ekonomickou situací a tím, že bylo třeba vyrovnat podmínky všem zaměstnancům v Plzeňském kraji.

Jak je možné ušetřit, když záchranka v době, kdy řidičům a dispečerům v Plzni peníze sebrala, zároveň přidala plzeňským lékařům a také všem zaměstnancům v Klatovech a Domažlicích? Přesně po této informaci se včera pídila předsedkyně senátu Ivana Žánová, odpovědi se však nedočkala, obhájce Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Václav Hajšman musí tuto skutečnost doložit během příštích jednání.

Hlavní argument vedení záchranky je, že plošné vyplácení osobních příplatků, ke kterému docházelo právě v Plzni, je protizákonné. „Přiznání osobních příplatků plošně všem je špatný a protizákonný stav, v Plzni daný historickým vývojem,“ uvedl Hajšman. Zároveň ale přiznal, že pro vyrovnání podmínek zaměstnanců byly osobní příplatky plošně zvýšeny či přiznány všem v Domažlicích a Klatovech do doby, než byla stanovena kritéria vyplácení. „Právě jste řekl, že jste jednu nezákonnost nahradil druhou, to v pořádku rozhodně není,“ ohradil se právní zástupce žalujícího Dominik Brůha. Podle Hajšmana byla hlavním důvodem tohoto kroku právě snaha o rovnost mezi zaměstnanci.

Předsedkyně během jednání několikrát zdůraznila, že nejlepší pro obě strany by bylo se dohodnout, ke smíru však s největší pravděpodobností nedojde a soud bude pokračovat začátkem června. První případ, kterým se Okresní soud Plzeň–město začal zabývat už loni v prosinci, je žaloba dispečerky Hany Šlajsové, která požaduje více než čtyřicet tisíc korun a úroky z prodlení.

K poslednímu dubnu na záchrance končí její ředitel Ivo Rada a do doby, než bude vybrán ředitel nový, povede záchranku Pavel Hrdlička.