VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Nažidla: Majitel cestovky musí zaplatit osm set tisíc

Plzeň - Na odškodnění v celkové výši osm set tisíc korun, soustrastnou omluvu a náklady soudního řízení mají podle pátečního nepravomocného rozhodnutí Krajského soudu v Plzni pozůstalí po obětech tragické nehody autobusu u jihočeských Nažidel v březnu 2003. Samosoudce Martin Šebek tak udělal tečku za čtyřmi z šesti žalob, které se táhnou od roku 2004.

24.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: DENÍK/Alena Burešová

Pozůstalá žena, kterou nehoda připravila o manžela, dostane od bývalého provozovatele chomutovské cestovní kanceláře Vlna Edurda Knappa dvě stě tisíc korun. Uvedená cestovní kancelář před šesti lety organizovala zájezd do rakouského Ramsau, který přerušila nehoda na zpáteční cestě. Jejím následkům podlehlo dvacet lidí, sedmnáct ještě na místě.

Stejně jako ostatní podala žena žalobu i na Milana Jurštáka, jednatele společnosti LSK, autobusy, které patřil havarovaný autobus a která je od roku 2004 v likvidaci. Jako další pozůstalí po muži žádala náhradu 20,5 tisíce korun. Tento nárok ale soudce zamítl všem.

Odškodnění žádali i dva manželské páry z Karlovarska, kteří během tragické nehody přišli o své dcery. Soud každé rodině přiřkl dvě stě tisíc korun, jak původně žádaly.

Knapp od začátku celého sporu popírá, že by měl být za smrt přepravovaných cestujících odpovědný, protože on dopravu pouze zprostředkoval. Jeho advokát Vlastimil Němec dále argumentoval absencí cestovní smlouvy, kterou vlastnila jen část cestujících. „Jednalo se o individuální služby cestovního ruchu, které nezahrnovaly dopravu, nikoli o zájezd, jak o něm hovoří zákon,“ vysvětloval Němec.

Dále uvedl, že skupina, která naopak cestovní smlouvy měla, porušila její podmínky, protože nenastoupila do přistaveného busu přepravce Jílka, ale svévolně jela s první skupinou patrovým autobusem, což neměla. „Když jsme přijížděli ke středisku, minuli jsme se s autobusem dopravce Jílka, který měl odvézt druhou skupinu, ten byl ale poloprázdný. Delegát, pan Handrych, mi potom řekl, že tato skupina neodjela, a co s tím budeme dělat,“ sdělil Knapp s tím, že později se dozvěděl, že obě skupiny nastoupily i s delegátem do neoplánu a odjely.

„Naprosto odmítám tvrzení pana Knappa, že jsme nenastoupili do autobusu dopravce Jílka a je s podivem, že si na tuto skutečnost pan Knapp vzpomněl až po více než pěti letech. Nic podobného totiž nikdy v minulosti neuvedl. Jiný autobus k penzionu Rupbauer přistaven nebyl a nedovedu si představit situaci, kdy cestovní kancelář, která klientům přistaví v Rakousku autobus, do kterého klienti nenastoupí, přistaví jiný,“ reagoval nedávno na Knappova slova jeden z pozůstalých, kterého nehoda připravila o čtyři blízké.

Podle advokáta žalobců Alexandra Kociána chtěl Knapp pouze ušetřit, a proto jeli všichni jedním dopravním prostředkem.

S tím se ztotožnil i soudce a argumenty žalovaných neuznal. Řekl, že Knapp nést musí odpovědnost, protože dopravu nejen zajistil, ale i poskytl. Rovněž tvrzení, že druhá skupina nastoupila do patrového autobusu dobrovolně bez jeho vědomí, označil za liché.

Řidič Pavel Krbec, který nehodu způsobil, byl pravomocně odsouzen k osmi letům vězení. Nyní má odpykané již dvě třetiny trestu.

Žádný z řečených rozsudků není pravomocný. Obě strany si ponechaly lhůty, ve kterých se hodlají ještě vyjádřit. Je však velice pravděpodobné, že Knappův právní zástupce Vlastimil Němec se proti všem verdiktům odvolá a případem se bude ještě zabývat vrchní soud. Jak Knapp již dříve řekl, s omluvou problém nemá, vyplatit odškodnění však není v jeho silách.

Autor: Miroslava Vejvodová

24.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie kontroluje kotoučky z tachografu. Ilustrační foto.

Šoféři nedodržují přestávky

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

Dobříč – Malíř a ilustrátor Václav Karel se narodil v roce 1902.

V centru Plzně nefungovaly semafory, dopravu řídila policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení