Pro 36letého vychovatele dětského diagnostického ústavu v Plzni tak stále platí trest odnětí svobody v trvání pěti měsíců s podmíněným odkladem na jeden rok. Merč také musí zdravotní pojišťovně zraněného revizora zaplatit necelé tři tisíce korun jako náhradu škody. Podle soudu totiž spáchal trestné činy výtržnictví a pokus o ublížení na zdraví, když v říjnu roku 2007 fyzicky i slovně napadl revizora dopravního podniku.

Výpovědi účastníků rvačky, která se odehrála na Karlovarské třídě v Plzni v tramvaji číslo 4 a na zastávce Boženy Němcové, se od začátku značně liší. Merč tvrdí, že byl atakován dvojicí revizorů. Kontroloři zase říkají, že agresorem byl vychovatel. Tvrdí, že nereagoval na jejich výzvy, aby prokázal svoji totožnost nebo zaplatil pokutu za černou jízdu. Jednoho z dvojice kontrolorů pak měl Merč chytit za vestu, kopnout ho do rozkroku a praštit pěstí do obličeje. Soudy daly revizorům nakonec za pravdu. Poškozený kontrolor postupoval podle nich správně a přiměřeně nastalé situaci. „Zato reakce obžalovaného byla nepřiměřená až teatrální a to co do fyzických i verbálních projevů. Také jeho zjevnou neúctu vůči revizorům, lze hodnotit jako znak výtržnosti,“ uvedl loni v odůvodnění rozhodnutí okresního soudu samosoudce Luboš Patzenhauer.

Aktuální vyjádření vychovatele Merče se Deníku nepodařilo získat. Včera měl vypnutý mobilní telefon. Již dříve ale uvedl, že je rozhodnutím o své vině zklamaný. Od začátku tvrdí, že právě on je tím, koho revizoři napadli.