Podmínkou potrestal plzeňský městský soud Antonína Círa (41) z Plzně, který v tamních sadech Pětatřicátníků srazil při jízdě na kole 81letou seniorku a vážně ji zranil. Cír, jenž se živí jako učitel hudby, také musí zaplatit poškozené a zdravotní pojišťovně dohromady 325 tisíc korun. Stejnou částku jim ale musí uhradit i magistrát, neboť město má na nehodě podle soudu stejný podíl jako Cír. Ač se před pěti lety na stejném místě stala obdobná nehoda, město nekonalo a na místě ponechalo nepřehledné dopravní značení.

Nehoda se stala loni 16. listopadu odpoledne. Cír jel tehdy na kole v sadech Pětatřicátníků ve směru od Riegrovy k Solní ulici. „Při levém okraji komunikace, označeném jako pěší zóna, před domem č. 20 srazil chodkyni, přicházející zleva zpoza keřovitého porostu,“ uvedl státní zástupce Pavel Tolar, podle něhož tak Cír porušil zákon o provozu na pozemních komunikacích. Žena utrpěla velmi těžké zranění nohy, cyklista po nehodě nadýchal necelých půl promile alkoholu.

Zdroj: Deník/Milan Kilián

Cír před soudem odmítl vypovídat i odpovídat na otázky a odkázal pouze na svoji výpověď na policii. Té řekl, že při jízdě viděl skupinu chodců, tak s nimi navázal oční kontakt. Oni zastavili, aby mohl projet. „V tu dobu vyšla poškozená a vstoupila mi do cesty. Myslím, že jsem jel pomalu,“ řekl v přípravném řízení Cír.

„Tam běhají děti, jezdí mámy s kočárky. Kdyby s takovou razancí narazil do dítěte, tak ho zabije,“ prohlásila u soudu poškozená, která v nemocnicích strávila měsíce a i po propuštění stále potřebuje pomoc, sama se nedokáže ani vysprchovat. „Mám nohu o dva centimetry kratší, což je hodně. Nemám stabilitu a neujdu ani 20 metrů, takže nemohu jezdit MHD. Mám i další zdravotní problémy,“ popsala žena.

Během soudních líčení opakovaně zaznělo, že na stejném místě se už v létě roku 2018 stala totožná nehoda, kterou také řešily soudy včetně Nejvyššího. Už tehdy soudy konstatovaly, že na vině je i Správa veřejného statku města Plzně (SVSMP), neboť na místě je nepřehledné dopravní značení. SVSMP musela tehdy poškozené zaplatit 450 tisíc korun. Stav se ale nezlepšil a došlo k další nehodě. Zástupce SVSMP Ondřej Vohradský nyní u soudu přiznal, že na místě je špatné značení a že faktické kroky k nápravě se začaly dít až v letos v září. Tehdy o záležitosti informoval Deník.

Patrik Györgyfi u Krajského soudu v Plzni.
Žádný kriminál. Za úmyslné najetí do lidí nakonec jen podmínka

V závěrečných návrzích požadoval státní zástupce Tolar pro obžalovaného podmínku. „Vzhledem k dopravnímu značení si mohl myslet, že jede po cyklostezce, ale nebylo tomu tak, k nehodě došlo v pěší zóně,“ vysvětlil žalobce.

Círův obhájce Jaroslav Savko argumentoval tím, že podle něj jel jeho mandant v jízdním pruhu pro cyklisty a na vině je seniorka, která mu vstoupila do jízdní dráhy, a která nevyužila nedaleký přechod pro chodce, byť špatně značený. Žádal proto zproštění obžaloby.

Soudkyně Lenka Prýcová se ale přiklonila na stranu obžaloby a Círa, jemuž hrozily až dva roky vězení, potrestala trestem tři měsíce, podmíněně odloženým na zkušební dobu jednoho roku. Musí také zaplatit 225 tisíc korun poškozené a 100 tisíc zdravotní pojišťovně. „Na straně poškozené nebylo shledáno žádné spoluzavinění, ale nejméně z jedné poloviny bylo shledáno na straně Správy veřejného statku města Plzně, a to kvůli nepřehlednému dopravnímu značení,“ uvedla Prýcová. Doplnila, že město proto bude platit stejnou náhradu škody, jako obžalovaný.

Matyáš Diba s prezidentem ČR Petrem Pavlem na Pražském hradě.
Mladík z Plzeňska dostal od prezidenta Zlatý záchranářský kříž

Verdikt není pravomocný, všichni si ponechali lhůtu na odvolání.

Situaci na místě chce vyřešit město tím, že bude zlikvidován asfaltový pás, po němž jezdí cyklisté, a všude bude hladká dlažba.