Navíc matku podle obžaloby, která nyní zazněla u Okresního soudu Plzeň-město, donutila, aby si vzala tři úvěry, dohromady za bezmála čtvrt milionu korun, a peníze jí pak sebrala, aby se sama měla lépe, neboť měla hluboko do kapsy. Lucie Č. (43) z Plzně, která většinu několikahodinového líčení probrečela, doznala vinu jen částečně.

Lucie Č., obžalovaná z týrání matky, u plzeňského městského soudu. | Video: Deník/Milan Kilián

„V období nejméně od července 2022 do června 2023 v bytě v Plzni, kde po většinu času pobývala se svou matkou, narozenou v roce 1957, tuto s vyšším stupněm hrubosti a bezcitnosti psychicky a fyzicky týrala,“ uvedl státní zástupce Michal Klíma s tím, že dlouhodobě a se zvyšující se intenzitou matce vulgárně nadávala, zesměšňovala ji, snižovala její lidskou důstojnost. Psychicky ji deptala, nutila ji provádět domácí práce, napadala ji i fyzicky, když ji otevřenou rukou i pěstí bila do celého těla i obličeje. Opakovaně jí tak způsobila různá zranění.

Žena byla podle obžaloby vystavena teroru a šikaně, kterým nebyla schopna čelit, a vše jen trpně snášela. A to nebylo vše. „Dále obžalovaná z důvodu zajištění své vlastní životní úrovně pod psychickým nátlakem donutila matku sjednat si několik úvěrových produktů,“ konstatoval dále Klíma a upřesnil, že Lucie Č. matku přiměla vzít si postupně úvěry 100 tisíc, 50 tisíc a 70 tisíc korun. „Při sjednávání podmínek úvěrů monitorovala průběh schůzek poškozené s bankéři, telefonicky jí dávala pokyny,“ uzavřel Klíma.

Lucii Č., jejíž tvář ani jméno nelze kvůli ochraně poškozené zveřejnit, k soudu přivedla eskorta z vazby, kde je již od června. U soudu přiznala, že matku psychicky i fyzicky týrala. „Byla jsem nešťastná a naštvaná na celý svět,“ vysvětlovala útoky na ženu, jež ji porodila. Řekla, že to bylo tím, že měla problémy s partnerem, otcem své malé dcerky, Slovákem arabského původu, jenž ji nakonec opustil a odešel do zahraničí.

Dodala, že dále ji trápilo, že se blíží výročí úmrtí jejího syna, který zemřel před čtyřmi lety, i to, že se matčin zdravotní stav stále zhoršuje. „Byla jsem na tom psychicky hodně špatně. Nechtěla jsem se o mámu starat, prosila jsem nevlastního otce, aby si ji vzal k sobě, ale on mi nepomohl. Přiznávám, že jsem mámě ublížila psychicky i fyzicky,“ uvedla Lucie Č.

Ale popřela, že by matku nutila k úvěrům. „Otec mé dcery, s nímž jsem tehdy nežila, ale vídali jsme se, přišel o práci a měl finanční problémy, měl exekuce. Potřeboval peníze a já mu chtěla pomoct,“ tvrdila obžalovaná s tím, že se s prosbou o finanční výpomoc obrátila na matku. „Ta si sama vzala půjčky a peníze mi předala. K ničemu jsem ji nenutila. Jestli nějaký bankéř slyšel, že jsem s ní v tu dobu telefonovala, tak to jsem jí jen radila, aby si dala pozor na vysoký úrok,“ tvrdila obžalovaná. Ta má podle soudních znalců inteligenční schopnosti v pásmu podprůměru a má tendenci k asociálnímu jednání. Byla ale schopna rozpoznat nebezpečnost svého jednání a ovládat ho.

Lucie Č., která byla v minulosti jednou soudně trestána kvůli záškoláctví syna, na závěr líčení požádala o propuštění z vazby. Řekla, že se odstěhuje do Anglie, kde od dubna žije otec její dcery, nyní již i s jejich společným potomkem. Slibovala, že společně s ním matce splatí dluhy z úvěrů. Senát v čele se soudcem Josefem Prachem ji ale ponechal za mřížemi, neboť podle něj hrozí, že by mohla opakovat trestnou činnost.

Líčení bude pokračovat v listopadu. Ženě hrozí za týrání osoby žijící ve společném obydlí až osm let vězení. Obžaloba žádá nepodmíněný trest, překračující dva roky.