Škody jdou dle obžaloby do desítek milionů korun. Na lavici obžalovaných usedli Jan Beneš (45), jenž měl být hlavou celé skupiny, a s ním Miroslav Remišovský (67), David Kvasnička (54), Luděk Polášek (54), Petr Kalčic (56) a Jan Voráček (43). Dále pak pomyslně i čtyři právnické osoby – STEEN QOS, ELEKTROPLAN, LightGate a HUP – company.

Zdroj: Deník/Milan Kilián

Obžaloba je velice obsáhlá, státní zástupce ji četl celkem tři hodiny. „Obžalovaní se měli v době nejméně od měsíce dubna 2013 v Karlových Varech, Ostrově, Boru a na dalších místech, po vzájemné dohodě a v úmyslu vylákat dotace ze strukturálních fondů EU a státního rozpočtu ČR, účastnit na činnosti organizované skupiny v jednotlivých rolích a krocích, které měly být organizovány tak, aby na sebe navazovaly a navenek budily zdání legálnosti a správnosti,“ popsala mluvčí KS Plzeň Jana Rubášová. Zjednodušeně řečeno, Beneš podle obžaloby vytvořil řetězec obchodních společností ovládaných spoluobžalovanými, a to za účelem provedení nákupu strojních zařízení v rámci vícero dotačních projektů (nákup strojních zařízení, investice do vybavení pro kovovýrobu, nákup moderních technologií pro klempířskou výrobu). Vše tak, aby skutečné náklady na pořízení strojního zařízení korespondovaly s výší poskytované dotace.

„V žádostech o poskytnutí dotace měli obžalovaní uvést nepravdivé údaje o skutečné ceně pořizovaných zařízení a současně zamlčet, že byla organizována fiktivní výběrová řízení na dodání zařízení či stavebních prací s cílem, aby jako vítěz výběrového řízení na dodání zařízení byla vyhlášena jedna z obžalovaných právnických osob. Též mělo být zamlčeno, že zařízení byla zakoupena v Číně,“ uvedla Rubášová s tím, že obžalovaní měli připravovat a zpracovávat podklady pro zadávací dokumentaci do fiktivních výběrových řízení a vyhotovovat nabídky pro obžalované společnosti tak, aby nabídka jedné z nich mohla být prohlášena za vítěznou ve všech výběrových řízeních, kdy mělo jít o společnost účelově zařazenou do řetězce firem se záměrem zastřít skutečný původ a cenu dodávaných strojních zařízení z Číny. „Svým jednáním měli obžalovaní porušit podmínky dohod o poskytnutí dotací, závazná pravidla pro poskytování dotací vyhlášená příslušným ministerstvem a další,“ konstatovala Rubášová a dodala, že dotace byly obžalovaným poskytnuty v celkové výši přes 28 milionů korun. Kromě toho měli někteří z obžalovaných v daném období nepřiznat finančnímu úřadu příjmy ve výši téměř deset milionů korun.

Krajský soud Plzeň. Ilustrační foto
Na dotacích měli podvodně získat desítky milionů. Hrozí jim roky vězení

Líčení bude pokračovat v dalších dnech výslechy obžalovaných, zaznít mají dále výpovědi pětatřiceti svědků, různé znalecké posudky a další důkazy.

Nejtvrdší trest – osm let vězení a pokutu tři miliony – navrhlo státní zastupitelství v obžalobě pro Beneše. Pro ostatní chce taktéž nepodmíněné tresty ve výši od pěti do sedmi let a peněžité tresty od půl milionu do tří milionů korun. Jediný, koho nechce obžaloba poslat za mříže, je Remišovský, navrhuje mu nejdelší možnou podmínku a peněžitý trest milion korun. Pro firmy chce také různé tresty, pro jednu např. mimo jiné propadnutí majetku v hodnotě 10 milionů korun.