Policisté zjistili, že u sochy měla stát skupina několika mužů, měla být slyšet velká rána a Hurvínkova hlava se pak kutálela po zemi. Jeden z mužů měl Hurvínkovi hlavu nasadit zpět na tělo a všichni pak utekli.

Policisté provedli ohledání místa činu, zajistili stopy, mezi jinými i hlavu Hurvínka. Škoda dosud nebyla vyčíslena.

Zdroj: Deník/Šimon Bukovjan

„Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví. Máme k dispozici kamerový záznam, který v současné době vyhodnocujeme. Pachatel či pachatelé se mezitím mohou sami přihlásit na obvodním oddělení Plzeň střed,“ uvedla tisková mluvčí Policie ČR Dagmar Brožová.

„Až nám policie předá hlavu Hurvínka, která se našla na místě, tak sochu odvezeme do slévarny. Tam se bude opravovat po dobu dvou až tří týdnů. Následně bude prevezena zpět do Plzně,“ sdělila Deníku za nadaci Plzeň sobě, která o sochu pečuje, Kristýna Nachtmann Švédová. 

„Jsem z toho smutný. Je to jen další z ukázek toho, jak si někteří občané váží veřejného prostoru. Na náměstí by podle mě měla být pěší policie, nejen policejní hlídka,“ sdělil Deníku kolemjdoucí mladý muž.

Na plzeňském náměstí byly slavnostně odhaleny sochy Spejbla a Hurvínka. Sochy vytvořila kanadská sochařka českého původu Lea Vivot u příležitosti 100. výročí vzniku Spejbla.
Plzeň se pyšní sochou Spejbla a Hurvínka v životní velikosti

„Sochy jsou pohyblivé. Děti jim mohou otáčet hlavy i oči. Původně jsem chtěla, aby se dalo hýbat i s nohami, ale nakonec jsem se rozhodla je upevnit, aby si tam nějaké dítě náhodou neskříplo prst,“ uvedla šumperská rodačka Vivot při slavnostním odhalení soch v roce 2020.