Mladík nejprve policistům neprokázal svoji totožnost. Neměl u sebe občanský průkaz ani pas. Když ale policisté ověřili jeho otisky prstů, zjistili, že mladík byl již jednou z České republiky soudně vyhoštěn a pobyt na území našeho státu má zakázaný až do letošního listopadu. Slovák si tedy tentokrát vysloužil vyhoštění na deset let.

Přímo na inspektorát cizinecké policie předvedli strážci zákona deset lidí, kteří nebyli schopni prokázat svoji totožnost. Záhy vyšlo najevo, že šest cizinců záměrně uvedlo nepravdivé údaje a proto s nimi policisté zahájí řízení o správním vyhoštění. Podle schengenského informačního systému také policisté zadrželi jeden ztracený nebo ukradený doklad.

Kolik cizinců už využilo projekt dobrovolných návratů

V rámci celé České republiky se do programu dobrovolných návratů přihlásilo už 1730 cizinců.

Z toho 302 lidí se do programu registrovalo přímo na oblastním inspektorátu cizinecké policie v Plzni.

Největší zájem o zařazení do programu mají Mongolci, Uzbekistánci, Vietnamci a Ukrajinci.

Projekt dobrovolných návratů odstartoval v České republice 16. dubna 2009 a zatím stále pokračuje. Cizincům nabízí zajištění dopravy do země původu, včetně zaplacení letenky a předvýjezdové i transitní asistence.

Příspěvek ve výši 500 eur pro dospělého a 250 eur pro dítě do 15 let. Peníze dostávají cizinci při odletu. Nouzové ubytování na dobu od registrace do odjezdu z České republiky včetně základní stravy.

„Policisté při akci zkontrolovali 147 lidí a odhalili dohromady 22 přestupků proti zákonu o pobytu cizinců na území České republiky. Uložili blokové pokuty v celkové výši 66 tisíc korun,“ informovala preventistka cizinecké policie Pavla Lohrová.

Razie se uskutečnila v noci ze soboty na neděli v plzeňských ubytovnách, hernách a na hlavním vlakovém nádraží v Plzni. Do akce se zapojilo patnáct policistů a tři služební psi.