Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři versus milionář: Chci očistit své jméno, řekl Matoušek

Plzeň - „Nikdy jsem neřekl, že nebudu se seniory dýchat stejný vzduch, že se na ně nehodlám dívat z okna stejně tak jako, že je chci odsud pomocí peněz dostat,“ prohlásil podnikatel Miloš Matoušek, který bydlí v milionové vile na Bílé Hoře. Plzeňská veřejnost jej dobře zná díky kauze se společností Longevita Senio, která v sousedství Matouškova domu krátce provozovala domov pro seniory.

21.1.2009 2
SDÍLEJ:

Vila, která patří podnikateli Miloši MatouškoviFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Právě kvůli výrokům, které podle ředitelky Longevity Martiny Zdařilové podnikatel předloni v listopadu pronesl, skončil celý případ u soudu. Matoušek podal pro pošpinění svého jména na společnost žalobu na ochranu osobnosti. Původně žádal milion korun a omluvu, částka však byla posléze snížena na sto tisíc korun. „Chci dokázat, že výroky jsou nepravdivé,“ uvedl Matoušek, který si za žalobou stojí a věc chce dotáhnout až do konce. Právník Longevity Martin Janča logicky zastává opačný názor a hájí svou klientku. „Za tím, co řekla doktorka Zdařilová, si rovněž stojíme,“ řekl.

Dům není vhodný

„Ta kauza nás velice poškodila,“ sdělil u soudu podnikatelův syn Martin Matoušek a začal vysvětlovat svou první zkušenost s novými sousedy. „Koncem listopadu, vím, že to byla sobota, byli jsme s tátou cvičit a volala mi manželka, že vedle na zahradě jsou desítky postelí, skříně, matrace a větší pohyb lidí. Požádal jsem ji, aby to nafotila. Okamžitě jsme jeli domů. Byl tam nějaký pán, tak jsme se ho ptali, co se tady vlastně děje. Říkal, že není kompetentní nám něco sdělovat, ale že tu budou důchodci. Druhý den volala doktorka Zdařilová, že nám to chce vysvětlit,“ uvedl Matoušek mladší.

Otec se synem mezitím zjišťovali, zda je možné v rodinném domě provádět nemocniční činnost, aniž by se uskutečnila rekolaudace. „Všichni, se kterými jsme mluvili, řekli, že to možné není,“ uvedl Matoušek mladší.

Když se posléze Matouškova rodina sešla s doktorkou Zdařilovou, argumentovala právě tím, že rodinný dům není pro pečovatelské účely vhodný. „Paní Zdařilová říkala, že tam bude asi 15 seniorů a že v Evropě je to úplně normální trend. S tím jsme nesouhlasili a uvedli jsme, že budeme dělat všechno proto, aby tam tato činnost neprobíhala,“ pronesl před soudem podnikatelům syn. „Ona pak řekla něco v tom smyslu, že tohle je na noviny. Pak odešla,“ doplnil.

Otec měl arytmii

O kauzu se krátce nato začala zajímat média, do kterých doktorka Zdařilová pronesla výroky, pro něž se Matoušek začal soudit. „Bylo to dost nepříjemné. Kvůli těm problémům skončil otec se srdeční arytmií v nemocnici. Na tu kauzu jsme byli neustále dotazováni a všem jsem musel vysvětlovat, jak to vlastně je. Tady na Bílé Hoře pak přijdete do hospody a lidé si od vás odsednou,“ stěžoval si Matoušek mladší.

„Chci říct, že my opravdu nemáme nic proti důchodcům. Otec je poloviční vlastník Lázní Letiny a k seniorům má dobrý vztah. Šlo nám jenom o to, že rodinný dům není možné používat jako nemocniční zařízení,“ podotkl syn. „Další problém vznikl se žumpou, do které je sveden odpad. Říkali jsme, že ta žumpa tu bude s prominutím smrdět, pokud tam bude takový počet lidí,“ pronesl dále s tím, že za celý rok, co v jejich sousedství společnost sídlila, žumpa několikrát přetekla.

Žalobu nestáhneme!

Stavební úřad po uskutečněných šetřeních nakonec dospěl k názoru, že dům pro pečovatelské účely skutečně vhodný není a Longevitě udělil statisícové pokuty. „Ty v současné době splácíme,“ uvedl právník Longevity Martin Janča. Společnost se se svými klienty z Bílé Hory na podzim odstěhovala. „V Plzni Na Jíkalce jsme našli daleko vhodnější objekt, kde proti nám nikdo nic nemá,“ vyjádřil se Janča. Dům na Bílé Hoře je v současné době na prodej.

Janča mimo jiné podal na Miloše Matouška protižalobu, která se bude projednávat samostatně. „Dobré jméno naší firmy bylo také poškozeno,“ poznamenal Janča. Před soudní síní Miloše Matouška ujišťoval, že ochoten žalobu stáhnout, pokud to samé učiní oni. Tento krok ale Matoušek starší odmítá a na žalobě trvá. „Je to zbytečné. Víte, že se to potáhne ještě dlouho. Pak bude vrchní soud řešit odvolání. Potom bude případné dovolání u nejvyššího soudu. Zbytečně se to potáhne roky,“ pronesl Janča.

Autor: Miroslava Vejvodová

21.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Skříňky do škol

Školní děti dostanou skříňky z Lidu

Pavel Šour (vlevo) a jeho manažer Marek Jelínek.

Vencu posadím na zadek, říká boxer Pavel Šour

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

Divadelník Budil má výročí

Plzeň – Dnes (19. října) uplyne 170 let od narození Vendelína Budila, muže, který je patronem plzeňského divadla.

SOUTĚŽ o vstupenky na Medeu

Plzeň – Velké divadlo uvede zítra od 19 hod. operu Medea v titulní roli s Ivanou Veberovou. Deník ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni připravil pro své čtenáře soutěž o vstupenky.

Kabát: Ve středu podpisy, ve čtvrtek koncert

Plzeň - Skupinu Kabát  měli lidé možnost vidět ve středu v obchodním centru Plzeň Plaza, kde členové nejznámější české rockové kapely rozdávali podpisy v rámci své autogramiády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení