Muž byl obžalován z toho, že schvaloval smrt českých vojáků v Afghánistánu, které zabil sebevražedný atentátník. Krajský soud v Plzni ale Dobnera po zvážení všech okolností za mříže neposlal, udělil mu mírnější trest - podmínku.

Vysokoškolsky vzdělaný senior podle obžaloby opakovaně komentoval na jednom ze zpravodajských serverů článek pojednávající o smrti českých vojáků. V diskusi mimo jiné napsal „ti čeští teroristé a váleční zločinci, co se podílí na zločinné agresi vůči afghánskému lidu, našli svůj spravedlivý trest z rukou afghánských mudžahedínů“ či „když tam pochcípají všichni NATO zločinci, tak smutnit nebudu, ale toho afghánského hrdiny je mně líto“. V příspěvcích dále gratuloval afghánským mudžahedínům k úspěchu v boji proti mezinárodnímu agresoru a válečným zločincům.

Dobner byl v minulosti 5x soudně trestán v Čechách a 5x v Německu. Za minulého režimu dostal mimo jiné dva roky vězení za poškozování zájmů republiky v zahraničí a snižování vážnosti prezidenta republiky.

Společnost Arriva provozuje linkovou dopravu novými autobusy v barvách kraje.
V kraji začne od února platit novinka. Autobusy přijedou na zavolání

U plzeňského soudu Dobner trval na tom, že je nevinný. Mimo jiné prohlásil, že je přesvědčen, že nemá být vůbec souzen, neboť řekl jen svůj názor. Trestat ho za to by bylo v rozporu s ústavou. „Budu se odvolávat donekonečna, je to pomsta starých struktur z Prahy,“ uvedl Dobner. Dodal, že agrese státu do jiného státu je válečným zločinem, ať jde o Afghánistán, Irák či bývalou Jugoslávii. „Mudžahedín jen bránil svoji vlast, to je podle norimberských procesů naprosto v pořádku,“ tvrdil senior.

Za podporu a propagaci terorismu mu hrozilo 5 až 15 let vězení. Zatímco v obdobných případech v ČR padaly převážně podmínky, obžaloba navrhla Dobnerovi pětiletý nepodmíněný trest. „Jednoznačně vyjádřil podporu sebevražednému útočníkovi, teroristovi. Neshledávám důvody pro mimořádné snížení trestu,“ vysvětlil státní zástupce. Obhajoba naopak žádala zproštění obžaloby.

Dobner nakonec odešel od soudu s podmínkou, a to i díky změně právní kvalifikace trestného činu. „Státní zástupce v obžalobě skutek popsal jako zločin podpory a propagace terorismu. Zdejší soud však dospěl k závěru, že nebylo bezpečně prokázáno, že zmiňovaný útok na české vojáky v Afghánistánu byl teroristickým činem a nikoli jen prostým trestným činem bez teroristické pohnutky. Skutek proto nově kvalifikoval jako přečin schvalování trestného činu ,“ vysvětlila mluvčí Krajského soudu Jana Durná. Dodala, že soud uložil obžalovanému trest odnětí svobody v trvání tří měsíců s podmínečným odkladem na zkušební dobu 18 měsíců a zároveň trest propadnutí věci, notebooku a WiFi routeru. Verdikt není pravomocný, obžalovaný i státní zástupce si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Tři čeští vojáci zahynuli na zahraniční misi v srpnu 2018 poblíž základny v Bagrámu. Podle výpovědí přeživších členů patroly, které byly čteny v soudní síni, tehdy nic útoku nenasvědčovalo. Kolem vojáků pobíhaly děti, takže si všichni mysleli, že nebezpečí nehrozí. Najednou ale v úzké uličce přišel výbuch, když se odpálil sebevražedný útočník. Rotný Martin Marcin (36) a desátníci Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25) zahynuli na místě. Další tři členové patroly včetně amerického psovoda byli zraněni. Prezident Miloš Zeman padlé vojáky později in memoriam vyznamenal medailí Za hrdinství.