Krajský soud v Plzni v úterý zrušil rozhodnutí okresního soudu v případu z loňského února, kdy sanitářka fakultní nemocnice v Plzni Jitka Trhlíková měla donutit 80letou pacientku sníst večeři. "Po odvolání státního zástupce se ruší rozsudek Okresního soudu Plzeň-město a věc se vrací okresnímu soudu, aby ji v potřebném rozsahu znovu projednal a rozhodl," uvedla mluvčí krajského soudu Lucie Jíchová.

Podle obžaloby seniorka sanitářce odstrkovala ruku a říkala, že nemá hlad. Navíc sanitářka odešla z pokoje a do něj se vrátila až poté, co ji zalarmovalo tísňové volání spolupacientky.

Sice seniorce spolu se zdravotní sestrou začala poskytovat první pomoc, ale pacientka bohužel ještě tentýž den zemřela. „Bezprostřední příčinou smrti bylo udušení v důsledku úplného uzavření dýchacích cest většími sousty jídel,“ uvedla obžaloba.

Trhlíková se u okresního soudu hájila tím, že jen chtěla, aby se pacientka s cukrovkou najedla a neupadla do glykemického šoku. A tvrdila, že je nevinná. Soudní znalci uvedli, že příčina smrti seniorky byla zástava srdce bez známek dušení. Okresní soud konstatoval, že se nepodařilo prokázat souvislost mezi příčinou smrti a jednáním sanitářky. Odešla z pokoje v okamžiku, kdy seniorka nevykazovala žádné typické známky dávení. K její smrti podle soudního verdiktu mohlo dojít, i kdyby jedla sama.

Okresní soud Jitku Trhlíkovou zprostil obžaloby, krajský soud ale po odvolání státního zástupce rozhodl o novém projednání.