Klatovský soud mu ale dal ještě šanci a nechal ho na svobodě. Bude však muset pořádně makat a musí zapomenout na popíjení alkoholu i na drogy.

Incident se odehrál letos 4. července vpodvečer na tábořišti za fotbalových hřištěm v Horažďovicích, u tamní restaurace, kde v tu dobu bylo v přístřešku u kiosku nejméně třicet lidí. Sebera, který byl v minulosti už dvanáctkrát soudně trestaný, začal přítomným vulgárně nadávat a křičel, že to tam vystřílí. Pak vytáhl z batohu pistoli, opakovaně ji natáhl a začal s ní na všechny kolem mířit, takže řada z nich vzala raději nohy na ramena. Jak uvedla v návrhu na potrestání státní zástupkyně Marcela Šímová, tohoto jednání se Sebera dopustil i přesto, že byl v minulosti opakovaně souzen za výtržnictví.

Sebera u soudu nezapíral. Díky prohlášení viny, které soud přijal, i díky tomu, jak se začal chovat po svém opileckém řádění s pistolí, neskončil za mřížemi, ale dostal ještě šanci. „Obviněný sám po skutku kontaktoval Probační a mediační službu, zařídil si, že by bylo možné vykonávat trest obecně prospěšných prací a sám si aktivně našel i poskytovatele. Následně si nalezl i zaměstnání, pracuje v Praze ve velkoskladu. Projevil také lítost nad svým jednáním. S ohledem na vše tedy nebylo nutné ukládat nepodmíněný trest,“ vysvětlil soudce Petr Sperk. Ten Seberovi uložit trest obecně prospěšných prací (OPP), a to v nejvyšší možné výměře, tedy 300 hodin. Vzhledem k Seberovým problémům s alkoholem mu byla také uložena povinnost, aby se po dobu výkonu OPP zdržel užívání alkoholu a drog a aby se na výzvu probačního úředníka podrobil testu na přítomnost těchto látek v těle. Státu také propadla plynová pistole, kterou při skutku užil.

Verdikt je pravomocný. Zda ale Sebera zůstane na svobodě, je otázkou. Čin totiž spáchal v podmínce, kterou mu před několika lety uložil Okresní soud Plzeň-sever. Dostal od něj tříletý trest, podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Šlo o souhrnný trest k odsouzení za porušování domovní svobody, výtržnictví a poškození cizí věci. Seberovi tak reálně hrozí, že mu trest bude přeměněn na nepodmíněný a stejně skončí za mřížemi.