Poslal peníze na účet

Gnedin podle obžaloby požadoval jako zástupce společnosti M&V Corporation od Anatolije G. peníze jako prokázání solventnosti a vážného zájmu o pronájem restaurace v Lokti na Sokolovsku. Mikhail Kinziagoulov, majoritní vlastník společnosti M&V Corporation, které restaurace patří, však podle státního zástupce vůbec nevěděl o tom, že Gnedin restauraci k pronájmu nabízí.

Obžalovaný přitom podle spisu poškozenému tvrdil, že peníze chce pro Kinziagoulova. „Sdělil mu, že pronájem začne platit ihned a uzavření nájemní smlouvy zařídí dodatečně,“ vysvětlil Hrbotický. Anatolij G. měl pak na základě toho od září 2004 do srpna 2005 šestnáctkrát poukázat na Gnedinův účet různé finanční částky, dohromady 595 tisíc korun. Místo zprostředkování pronájmu však Gnedin podle obžaloby užil peníze pro svou potřebu.

Šlo prý o nábytek

„Není to pravda,“ popřel slova státního zástupce Gnedin v soudní síni. Peníze, které Anatolij G. zaslal na jeho účet, prý byly za nábytek, který mu Gnedin prodal. Údajně se jednalo o více starožitných kousků z bytu Gnedinovy ruské známé v Karlových Varech, která se rozhodla vrátit se do své domoviny a obžalovaného požádala, aby prodej zprostředkoval.

„Měl jsem kontakty na mnoho starožitníků. Většinou to ale chtěli kupovat po kouscích, já to chtěl prodat celé. Nabídl jsem to Anatoliji G., který chtěl splátkový kalendář, protože neměl peníze. Domluvili jsme se, že sepíšeme nějaký papír, že mi ty peníze dluží,“ vysvětloval soudu Gnedin. Dvojice proto sepsala směnku. „Byl jsem pouze zprostředkovatel v tomto obchodu,“ hájil se Rus. Doplnil, že od bytu své známé měl i klíče, aby starožitnosti připravil k odvozu.

Všechny peníze, které Gnedin od Anatolije G. dostal, údajně předal původní majitelce starožitností. „Ona to tak i potvrzuje,“ řekl obžalovaný a tvrdě odmítl, že by se dopustil nějakého podvodného jednání. Anatolij G. se však cítí podvedený a peníze, které poslal Gnedinovi na účet, chce vrátit zpět. Téměř šest set tisíc na něm vymáhá již v rámci občanskoprávní žaloby. Soud pokračuje v dalších dnech.