Odmítl, že by ve fotbalu existovala nějaká zločinecká organizace, a popřel také, že by v letech 2019 a 2020 uplácel rozhodčí, aby pomohli jeho klubu k výhře. Právě Rogoz je přitom spolu s Berbrem hlavní postavou úplatkářské aféry.

„Ve FAČR neexistovala žádná skupina, která by hlídala rozhodčí a říkala jim, co mají dělat. A neexistovala ani žádná skupina rozhodčích, která by dělala na zakázku. Žádná zločinecká organizace neexistovala a mezi těmi, kteří v ní podle obžaloby byli, určitě ne," četl Rogoz z připraveného prohlášení. Ve fotbalu se podle něj velice rychle šíří informace, a pokud by se nějaké organizované ovlivňování zápasů konalo, rychle by se vše dostalo na veřejnost.

Dřív než Rogoz rozebral jednotlivé zápasy, které podle obžaloby předáním či nabídkou úplatků ovlivňoval, hovořil o Berbrovi. „Postavení Romana Berbra bylo ve fotbalu silné a prostupovalo všemi směry. Neznám slabinu, kterou by ve fotbale měl," řekl Rogoz. Soukromé kontakty dle svých slov s Berbrem neměl, pouze od něj koupil auto. Rogoz připustil, že v minulosti několikrát žádal o změnu rozhodčích, nebylo to ale nic neobvyklého, ve fotbalu se to dělo běžně. Odmítl ale, že by chtěl vyměnit rozhodčí proto, aby pak mohl ovlivnit zápas ve prospěch Vyšehradu.

Ve středu o Okresního soudu Plzeň-město vypovídal k případu ovlivňování fotbalových výsledků jen bývalý rozhodčí Marek Janoch (zcela vlevo)
Soud s Berbrem a spol. se začíná protahovat. V prosinci skončit nemusí

Podrobně pak rozebíral jednotlivé zápasy, které podle státního zástupce ovlivnil. Přiznal například, že chtěl výměnu rozhodčího pro utkání s Živanicemi, ale ne proto, aby zápas ovlivnil, ale proto, že v Živanicích bylo utkání vždy velmi nepřátelské vůči soupeři i vůči rozhodčím. Chtěl prý proto zkušeného sudího, který vyhrocené utkání zvládne a nepodlehne tlaku Živanic. Takovým rozhodčím byl podle něj spoluobžalovaný Robert Hájek, který měl zkušenost jako bývalý ligový sudí a zápas zvládl.

Rogoz přiznal, že v některých případech peníze předával, vždy je ale odůvodnil jinak než jako úplatek. Například v zápasu mezi Vyšehradem a Vltavínem podle obžaloby nabídl více než stotisícový úplatek tehdejšímu kapitánovi Vltavínu Martinu Uvírovi, aby nehrál naplno. Rogoz ale peníze vysvětlil jako zálohu za uvažovaný Uvírův přestup do Vyšehradu.

Předání 30 000 korun v utkání Vyšehradu s Ústím nad Orlicí zas vysvětlil tak, že peníze dal rozhodčím, aby si zašli na jídlo. „Všechna léta je zvykem, že když jdou rozhodčí někam sami, platí hlavní rozhodčí. Proto jsem po utkání dal 30 000 Kč jako stravné. Bylo výhodnější dál rozhodčím peníze, než si s nimi jít sednout na večeři. Možná, že jsem nabídl hodně, ale v té době jsem byl pod tlakem," připustil Rogoz. Zcela ale odmítl, že by nabízel úplatek asi deset dní před utkáním, jak vypověděl další obžalovaný, bývalý rozhodčí Tomáš Grímm, který na rozdíl od většiny obžalovaných vinu doznal.

Sledovaný fotbalový proces pokračuje u Okresního soudu Plzeň-město již třetím kolem celotýdenních jednání. Na lavici obžalovaných usedli Roman Berbr, Tomáš Grímm, Michal Káník, Roman Rogoz, Jan Cihlář, Robert Hájek, Jiří Houdek, Marek Janoch, Jiří Kabyl, Zdeněk Koval, Jiří Kříž, Jiří Musil, Michal Myška, Martin Pýcha, Miroslav Skála, Martin Svoboda, Jana Štychová, Petr Tarkovský, Martin Uvíra, Miloš Vitner a Pavel Vlasjuk. Obžalována je také jedna právnická osoba – FC Slavoj Vyšehrad. Obžaloba byla podána pro podplácení, přijetí úplatku a další trestné činy. V případě pěti obžalovaných (Berbra, Rogoze, Grímma, Káníka a Cihláře) a Vyšehradu byla trestná činnost dle obžaloby spáchána ve prospěch organizované zločinecké skupiny.

Roman Berbr a dalších 21 obžalovaných v kauze uplácení ve fotbale při zahájení soudního líčení u Okresního soudu Plzeň-město.
Berbr u soudu zkritizoval práci policie, státní zástupce si stojí za svým

Podle státního zástupce Jana Scholleho se obžalovaní pokusili ovlivnit zápasy Vyšehradu s Ústím nad Orlicí, Vltavínem, Živanicemi, Litoměřickem, Líšní, Sokolovem, Chrudimí a Motorletem Praha (ten poslední byl sice přátelský, ale ve hře byly výhry za sázky) a dále utkání Radotín - Dobrovice a Bohemians Praha B – Brozany. Podle obžaloby si také někteří obžalovaní neoprávněně přisvojili finanční prostředky Plzeňského krajského fotbalového svazu (PKFS) a způsobili mu tak škodu v celkové výši přesahující 2,3 milionu korun. Většina obžalovaných jsou rozhodčí, ale ovlivnit zápas měl podle obžaloby třeba i hráč, konkrétně Uvíra. Berbr a mnozí další vše odmítli.