Hrál si na velkého obchodníka, prodával byty a pozemky v Plzni a dokonce kšeftoval i s drahými kameny. A byl velmi úspěšný, za dva roky totiž dokázal vydělat přes pětadvacet milionů korun. Vše byl ale jeden veliký podvod. Řeč je o třicetiletém Romovi z plzeňské Resslovky Rudolfu Ščukovi, který za dva roky vytáhl z jednoho důvěřivého podnikatele přes 25 milionů korun. Senát plzeňského krajského soudu jej v úterý poslal na jedenáct let do věznice se zvýšenou ostrahou a uložil mu povinnost uhradit škodu.
Vše začalo na jaře 2005. Podnikatel zastavil vozem u člověka, který tlačil škodovku, protože mu došel benzin. Odvezl ho na čerpací stanici, kde se setkal s jeho známým – Ščukou, který se představil jako Jiří Pecha. „Chtěl ode mě půjčit peníze, prý na výhodné obchody. Přesvědčil mě a půjčil jsem mu,“ řekl na začátku hlavního líčení poškozený plzeňský podnikatel.
Půjčoval statisícové částky
Ščuka mu napovídal, že může za devadesát tisíc koupit plazmovou televizi, kterou pak s velkým ziskem prodá, a oba na tom vydělají. Podnikatel mu skočil na lep a peníze mu poskytl. I když se mu nic nevrátilo, strkal mazanému obchodníkovi stále další a další peníze na výhodné obchody, a najednou to bylo přes třináct milionů korun. Podvedený muž si půjčky sice zapisoval k sobě do diáře, ale nenechával si podepisovat žádné doklady.
Za téměř deset milionů si podnikatel koupil od Ščuky množství realit. Háček byl ale v tom, že obžalovanému nepatřily. Většina z nich je v majetku města Plzně. Podvedený podnikatel si tak od něj koupil celkem 24 nemovitostí po celé Plzni. Jednalo se například o byty v Karlově, Kollárově či Čelakovského ulici, dále garáže a pozemky, například i pozemek za bývalým plzeňským výstavištěm. Každého určitě zarazí, že podnikatel si kupoval byty, které viděl jenom z venku.
Brilianty. Zn. levně
Další miliony vylákal obžalovaný z muže různými způsoby. Jednou mu řekl, že musí dát peníze Albáncům, protože mu vyhrožují. Jindy mu prodal dvě bezcenné cetky z pouti jako brilianty. Za jednu chtěl 750 tisíc.
Předsedkyně senátu Ivana Růžičková jasně řekla, že je jednání okradeného podnikatele bylo velice naivní a těžko pochopitelné. Podle znaleckých posudků však nebyl důvod muži nevěřit. „Soud nezískal žádnou indicii, která by snižovala věrohodnost poškozeného,“ podotkla Růžičková. „Naopak jsme zjistili, že on přistupuje ke svému okolí velice dobrotivě a má snížený práh podezíravosti. Potvrdila to rovněž jeho sekretářka,“ doplnila soudkyně.
Zmrznul mu úsměv na rtech
I v samotné výpovědi poškozeného zaznělo, že obžalovaný na něj dělal dobrý dojem, a proto mu půjčoval peníze. Ty pocházely z jeho podnikání a z peněz jeho známých. Ti ho také dotlačili k podání trestního oznámení na Ščuku. „Když se na to dívám zpětně, nedokáži své jednání pochopit,“ prohlásil podvedený.
Ščuka, který byl v minulosti za skutky podobné povahy již trestán a je to zkušený recidivista, se k věci nikdy nevyjádřil a během soudních jednání se jen smál. Po vynesení rozsudku mu ale zmrznul úsměv na rtech a k verdiktu se ani nevyjádřil.