Byla to vyhlášená hospoda, ale skončila. Kupec se našel, ovšem pivo tam už nečepuje. Nastěhoval do ní nějaké věci.
Jinde zase mladík zdědil po prarodičích byt. Místní ho vídají tu a tam, vědí o něm málo. Přijíždí občas, má pořád zatažené záclony.
I takové příběhy se skrývají za policejními zprávami o odhalených pěstírnách marihuany, varnách pervitinu či rozbíjení gangů dealerů drog, které v poslední době přichází z celého kraje.
39 PĚSTÍREN, TŘI VARNY
Vloni policisté řešili 272 trestných činů z oblasti takzvané drogové kriminality – nejčastěji nedovolené držení drog –, odhalili 39 pěstíren a tři varny metamfetaminu. Oproti roku 2016 to bylo o 57 případů více a drogová kriminalita se podle policistů dostala na úroveň roku 2015.
Letos úspěchy pokračují. Rozsáhlou pěstírnu konopí odhalili kriminalisté minulý týden v jihoplzeňských Nebílovech a 45letého muže zadrželi přímo v domě, který v ni proměnil. Tvrdil, že sklizeň používal jen pro sebe. Vyráběl z ní i masti.
O týden dříve přišla zpráva o pokračování akce PROMA, při níž skončili v policejní síti tři muži z drogového gangu, kteří distribuovali pervitin. Laboratoř na výrobu této drogy našli policisté v dubnu v bytě muže a ženy v Klatovech, v březnu udeřili na pěstírnu konopí ve sklepě pod rodinným domem na Rokycansku… Neunikají jim ani menší ryby jako mladík z Klenčí pod Čerchovem, který u sebe měl 132 gramů sušené marihuany.
KDO JE TOXI TÝM
V souvislosti s odhalováním pěstitelů a dealerů je nejčastěji slyšet o takzvaném TOXI týmu. Kdo to je? „Jsou to kriminalisté, kteří mají na starost pouze tuto problematiku. Každý náš územní odbor má svůj vlastní TOXI tým a jeden, který je zastřešuje, má také Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje,“ uvedla policejní mluvčí Martina Korandová.
Neznamená to ovšem, že dealery potírá pouze TOXI tým – na kobylku se jim dostávají i ostatní kriminalisté nebo policisté z obvodních oddělení. „Stane se, že pěstírnu odhalí při prověřování jiné trestné činnosti. Mohou ji samozřejmě zajistit také a potom si ji od nich převezme TOXI tým,“ vysvětlila mluvčí
POMOC ZVENČÍ
Tipy na drogová doupata sbírají policisté nejčastěji sami, už dobře vědí, na jaké oblasti i lidi se zaměřit, ale pomáhají jim i jiné zdroje.
Například na pěstírny se často přijde díky energetikům, kteří si všimnou velkého množství elektřiny odebírané načerno. „Potom okamžitě uvědomujeme policii a vše řešíme s sní. Na základě toho pak například vyčíslujeme vzniklou škodu podle energetického zákona,“ řekla mluvčí ČEZ Michaela Jirovcová.