V ostře sledovaném případu majitelky množíren Ivy Wastlové vypovídalo ve středu před plzeňským městským soudem několik svědků, kteří si v minulosti měli od obžalované zakoupit štěňata čivav. Podle jejich výpovědí chovala Wastlová psy ve výkalech a nevyhovujících podmínkách. Obžalovaná se vina necítí. U soudu se hájila tím, že jí mnoho psů nepatřilo.

„Čivavu jsem zakoupila přes inzerát. Když jsem si pro ni před třemi lety přijela k paní Wastlové do bytu, štěně bylo špinavé. Že je od výkalů jsem si všimla v autě, kdy jsem ji chtěla hladit a dávat pusinky. Hlavu a celá záda měla pokryté výkaly,“ řekla včera jedna ze svědkyň. „Pamatuji si, že mi paní tehdy říkala, že je štěně v pořádku a jediné, co potřebuje, je ostříhat drápky,“ dodala. Podle dalších svědků měly čivavy v době předání kýlu a byly bojácné. „Dlouho jsme měli problém i s tím, že vůbec nechtěla jíst,“ řekl další svědek.

Wastlová měla podle obžaloby chovat v nevyhovujících podmínkách 97 psů a nutit je k výkonům, které neodpovídaly jejich fyzickému stavu a biologickým schopnostem.

Množírny psů byly odhaleny v létě 2018 v panelákovém bytě v Plzni na Vinicích a v domku v Sedlci u Starého Plzence. Tam byla objevena i mrtvá zvířata. „Psi byli drženi v chovných prostorech i klecích. Granule měli mezi výkaly, takže je museli vyzobávat. Voda byla velmi znečištěná,“ řekl v minulosti Deníku ředitel Státní veterinární správy pro Plzeňský kraj Václav Poláček.

Soud bude pokračovat v dalších dnech slyšením dalších svědků. Wastlové hrozí až pět let vězení za týrání zvířat a nepovolené podnikání.