Zvířata byla ve velmi zuboženém stavu. Chovatelku, obžalovanou z týrání zvířat a nedovoleného podnikání, se často nedařilo dostat před soud. Teď již ale verdikt padl, Wastlová byla odsouzena k nepodmíněnému trestu v délce 18 měsíců. Rozsudek není pravomocný.

Množírny byly odhaleny v létě 2018 v panelákovém bytě v Plzni na Vinicích a v domku v Sedleci u Starého Plzence. Tam byla objevena i mrtvá zvířata. „Psi byli drženi v chovných prostorech i klecích. Granule měli mezi výkaly, takže je museli vyzobávat. Voda byla velmi znečištěná,“ řekl tehdy Deníku ředitel Státní veterinární správy pro Plzeňský kraj Václav Poláček. Pejskům později našlo plzeňské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových nové majitele.

Obžaloba vinila Wastlovou z toho, že v nevyhovujících podmínkách chovala nejméně 97 psů, a nutila je k výkonům, které neodpovídaly jejich fyzickému stavu a biologickým schopnostem a prokazatelně překračovaly jejich síly, a to zejména na poli reprodukce. Psi měli nedostatek potravy i vody, a když už něco dostali, bylo to kontaminováno výkaly či močí. „Omezovala svobodu pohybu nutnou pro psy, a toto omezování způsobilo utrpení zvířete. Držela trvale v přepravních boxech či klecích, které mají sloužit pouze pro přechodné a krátkodobé umístění zvířat, větší počet jedinců v jednom takovém zařízení, přičemž klece ještě stály na sobě, takže psi umístění v horních klecích vyměšovali na psy v dolních klecích,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně. Žena měla zvířatům dělat i krvavé zákroky a podávat jim nevhodné preparáty. Kšeftováním s čivavami a kříženci, které prodávala za 5 až 25 tisíc korun, si podle obžaloby přišla na více než 800 tisíc korun.

Lidé, kteří od Wastlové štěňata kupovali, popisovali u soudu, v jak špatném byla stavu. „Čivavu jsem zakoupila přes inzerát. Když jsem si pro ni před třemi lety přijela k paní Wastlové do bytu, štěně bylo špinavé. Že je od výkalů, jsem si všimla v autě, kdy jsem ji chtěla hladit a dávat pusinky. Hlavu a celá záda měla pokryté výkaly,“ popsala jedna ze svědkyň. Další řekla, že fenka od množitelky měla vážné zdravotní problémy a veterinář ji musel uspat, jiní líčili, jak byla štěňata vyděšená.

Wastlová před soudem vinu opakovaně odmítla, tvrdila, že se o milované pejsky starala dobře. Soud však došel k závěru o její vině. Uložil jí nepodmíněný trest v délce jeden a půl roku. „Zvířata týrala trýznivým způsobem, některým dokonce způsobila smrt. Pejsci jsou živé tvorové, pociťují emoce. Rozsudek byl vynesen i s ohledem na množství, dobu, způsob,“ vysvětlila soudkyně Bohdana Kučerová.

Obě strany si ponechaly lhůtu pro podání odvolání.