„Pacient už opatrně přijímá potravu, ale bohužel stále ještě může dojít k rozkladu červených krvinek a selhání jater,“ řekla veterinářka Marta Šroubková z veterinární kliniky Zodiacus 97 v Plzni.

Během posledního týdne přijali na kliniku dva otrávené psy. Jeden se otrávil ve Skvrňanech, druhý ve Vejprnicích,“ sdělila veterinářka Šroubková.

Podle veterinářky se jedná o vzácný druh otravy, se kterým se ještě nesetkala. A varuje pejskaře, ať jsou ostražití. Psi se otrávili dusitany a dusičnany, které jsou obsažené ve hnojivech. Podobné příznaky může způsobit i vysoká dávka léku s obsahem paracetamolu, například Paralen. Červené krvinky při tomto druhu otravy nejsou schopny vázat kyslík, takže dochází k dušení.

„Příznaky jsou – zvýšené slinění, zrychlený dech, letargie a zvracení. V pokročilém stádiu je patrné zbarvení sliznic do modrohněda a hnědý jazyk, výrazné otoky hlavy a pacek a tmavě hnědé močení. V tomto stádiu je záchrana problematická,“ dodala Šroubková.

S častými otravami se setkává i plzeňský ochránce zvířat Karel Makoň.

„Bojujeme s rybáři, kteří chtějí úmyslně otrávit vydry pomocí jedu karbofuranu, aby jim nejedli ryby, jenže to seberou například vzácní orli. Otrávit se mohou ale i děti,“ vysvětlil Makoň.