Žena nabízela k prodeji gumové mořské pany za 240 korun. Dosud neznámý pachatel s touto 64 letou ženou komunikoval prostřednictvím mobilní aplikace.
"Podvodník ženě navrhl jako způsob úhrady platbu přes odkaz, který jí poslal do zprávy. V jednom z těchto odkazů vyplnila údaje ke své platební kartě. Následně jí přišly SMS zprávy s ověřovacími kódy, které zadala. Po chvíli obdržela zprávu o postupu pohybu žádaných finančních prostředků a prodávaného zboží, k čemuž však nedošlo," uvedla policejní mluvčí Veronika Hokrová a dodala, že z bankovního účtu poškozené ženy se následně odečetla čáska ve výši necelých 280 000 korun, a to ve dvou platbách.
"Pachatel poslal ženě odkaz na podvodné internetové stránky, které rozpoutaly následný odliv finančních prostředků z běžného účtu poškozené. Z tohoto důvodu policisté opětovně apelují na obezřetnost při prodeji či nákupu zboží na internetu. Při její absenci již nejsou vaše peníze plně pod vaší kontrolou a v bezpečí."
Obecné zásady obchodování na internetu:
- V žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví.
- Nikdy nikomu nesdělujte a ani nepřeposílejte bezpečnostní (autorizační) kód, který Vám přišel formou SMS zprávy.
- Myslete na to, že útočník dokáženapodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu či webové odkazy, které se jeví jako pravé, byť nepatrného rozdílu.
- Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače.
- Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví.
- Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje.
- Aktualizovat software, antivirový program, firewall.
- Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.)