Okresní soud v japonské Čibě muže kvůli drogám poslal v říjnu 2012 do vězení celkem na osm let a nařídil mu výkon práce. Tamějším verdiktem se nyní na návrh Ministerstva spravedlnosti České republiky zabýval trestní senát plzeňského krajského soudu. Cizozemské rozhodnutí plzeňští soudci uznali.

Svoboda by tak měl být dopraven do Česka a zbytek trestu by si měl de facto odpykat v jedné z našich věznic. Podle verdiktu bude zařazen do věznice s ostrahou. Plzeňský krajský soud japonský trest odnětí svobody na osm let s výkonem práce zjednodušeně řečeno přizpůsobil přeměnou na trest odnětí svobody na osm let. Z trestu jenom zmizela povinnost výkonu práce.

„Návrh ministerstva spravedlnosti byl důvodný," sdělil předseda senátu Jan Špeta.

Ještě před tím, než soudci vynesli svůj verdikt, státní zástupkyně Věra Čechová, která věc dozoruje, v závěrečném návrhu uvedla, že za podobný delikt by obžalovanému hrozilo osm až dvanáct let za mřížemi.

Soudci plzeňského krajského soudu se uznáním cizozemských rozhodnutí nezabývají příliš často. „V loňském roce to byly tři věci. Jednalo se o rozhodnutí soudů v Japonsku, Rakousku a Polsku. Jedna věc ještě není skončena," uvedla mluvčí soudu Alexandra Vaňková. O rok dříve se zabývali deseti případy. „Tři byly ze Slovenska, tři z Německa a dále z Maďarska, Japonska, Rakouska a Polska," doplnila Vaňková.