Ta chce totiž oba muže stíhat též kvůli převaděčství. O vydání cizince ve středu rozhodl Krajský soud v Plzni. Verdikt je již pravomocný.
Dvojici ve věku 39 a 51 let dopadli čeští policisté na konci letošního července. S téměř osmi desítkami běženců měli namířeno do Německa. Oba muži si vyslechli obvinění z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Soud je též poslal do vazby.
V září ovšem českou justici požádala německá strana o vydání cizinců. Německo je totiž podezírá z toho, že migranty do země převáželi opakovaně.
„S předáním do Německa samozřejmě souhlasím," řekl Kapinecz před soudem.
Proti nebyl ani krajský státní zástupce Jiří Komorous, podle něhož byla splněna základní podmínka, konkrétně oboustranná trestnost; převaděčství je totiž trestné v Česku i Německu.
Plzeňští soudci i z toho důvodu rozhodli, že Kapinecz bude do Německa vydán. Ovšem ne hned. „Až bude pravomocně skončeno jeho trestní řízení v České republice," zdůvodnil rozhodnutí senátu jeho předseda Milan Štejr.
Soudci budou za několik dní rozhodovat i o vydání Kopineczova krajana Menyhérta Sáse.
Cizinci skončili v rukou policistů 31. července dopoledne, když je u Ostrova u Stříbra na Tachovsku zastavila policie. Muži v náklaďáku převáželi do Německa 76 běženců včetně 23 dětí.
Kauzu převaděčství dozoruje Okresní státní zastupitelství v Tachově. O vině mužů by pak měl rozhodnout i tamější soud. Cizincům u nás hrozí až pět let vězení, není ovšem vyloučena ani vyšší trestní sazba v případě, že se prokáže, že uprchlíky převáželi za úplatu. V Německu jim hrozí až patnáctletý trest.