Okresní soud Plzeň–město začal ve středu rozmotávat nitky údajné úplatkářské aféry, do které se v létě roku 2005 měl zaplést bývalý plzeňský zastupitel a podnikatel Petr Tofl (41), šéf společnosti Blue Earth Jiří Galoda (44) a plzeňský notář Zdeněk Veverka (45).
Podle žalobce si o úplatek ve výši jeden milion korun řekl sám Tofl na schůzce s Galodou a majitelem společnosti Blue Earth Tomášem Fričem. Tofl přislíbil, že za peníze zajistí, aby město na své náklady opravilo objekt u mostu Milénia. Prostory totiž měla firma Blue Earth od města pronajaté a provozovala v nich garáže. Tofl tehdy působil na prvním městském obvodu a zastával i funkci předsedy sportovní komise Rady města Plzně. S objektem U Ježíška měla Blue Earth velké plány, chtěla v něm vybudovat zábavní centrum.
Tofl podle žalobce Romana Šusťáčka skutečně převzal od Galody půl milionu jako úplatek. Když se pak o případ začala zajímat policie, předložil jako důkaz dodatečně vytvořené uznání dluhu, které opatřil ověřovací doložkou právě notář Veverka.
K hlavnímu líčení se ve středu dostavil jen Tofl a Galoda. Notář Veverka po svém obhájci vzkázal, že nebude vypovídat a že žádá, aby se líčení uskutečnilo v jeho nepřítomnosti. V soudní síni nepromluvili ani Tofl a Galoda. Oba využili svého práva nevypovídat.
Trojice obžalovaných už dříve vše popřela. Tvrdí, že nešlo o úplatek, ale o půjčku. V přípravném řízení Tofl vypověděl, že firma, v níž tehdy pracoval, dostala od Blue Earth zakázku na dodávku plastových oken do 19 rodinných domků, které se stavěly na Nové Hospodě v Plzni. Jako zálohu dostal právě půl milionu korun. Nejprve se muži nemohli na vrácení zálohy dohodnout, nakonec ale Tofl sepsal prohlášení o uznání dluhu a peníze údajně vrátil.
Jeho verzi o zakázce na dodávku oken potvrdil i Galoda. „Za objekt u mostu Milénia jsme platili městu nejprve 90 tisíc korun čtvrtletně. Po snížení pak 36 tisíc korun ročně. Protože do garáží zatékalo, výstavba zábavního centra se neuskutečnila,“ uvedl při výslechu na policii Galoda. Odmítl, že se měly domy na Nové Hospodě stavět pro lidi z vedení města za peníze vykazované jako náklady při stavbě garáží.
Úplatkářskou aférou se začala kriminálka zabývat poté, co policisté našli při domovní prohlídce související s jiným případem u Galody v domě videonahrávku, na níž Tofl peníze přebírá. Tento záznam, který Galoda pořídil na přání Friče bez vědomí Tofla, byl ve středu u soudu přehrán jako důkaz. Podle Galody měla nahrávka zachytit, že Toflovi vyplatil údajnou zálohu na okna. Toflovi a Veverkovi hrozí až tři roky vězení, Galoda může jít za mříže až na dva roky. Tofl po zveřejnění případu rezignoval na post zastupitele a vystoupil z ODS.
Jméno notáře Veverky se u plzeňského soudu neobjevilo poprvé. Figuruje totiž i v případu údajného podvodného převodu domu, který má nyní soud také rozpracovaný. Podle žalobce pomohl svému klientovi získat dům po zemřelé ženě. Podle spisu Veverka nařídil své tajemnici, aby pozměnila a padělala dokumenty potřebné pro převod domu v katastru nemovitostí. Od loňského června Veverka notářskou praxi neprovozuje, činnost mu pozastavil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.