Dvacetiletý Michal Rovaš z Plzně školu nebral nikdy moc vážně. Jeho vysvědčení na devítiletce několikrát ozdobily pětky, a tak se stalo to, že po několikerém opakování ročníků mladík chodil do třídy i se spolužáky mladšími o několik let.

Rovaš si z toho však velkou hlavu nedělal. Bavil ho svět hospod a diskoték. Letošního šestého února však zašel příliš daleko. Po diskotékové šňůře napříč Plzní dostal chuť na sex se svou o tři roky mladší spolužačkou. Dvojice jela kolem půl šesté ráno trolejbusem číslo 16 z centra města na Bory. Oba se popichovali a mladík nešetřil oplzlostmi. Vše skončilo tím, že Rovaš svou spolužačku odtáhl k železniční trati pod ulicí Edvarda Beneše, a tam ji chtěl znásilnit.

Dívku povalil na záda, obkročmo si na ni sedl a chtěl ji políbit. Říkal přitom, že si za to může sama, protože jej vyprovokovala. Spolužačku, která se bránila, chytil během chvíle pod krkem a začal ji škrtit. Dívka věděla, že je v úzkých, a tak začala předstírat bezvědomí. Mladý muž ji pustil, a dokonce ji začal oživovat. Poškozená pak využila chvíle, kdy se násilník nesoustředil a vytrhla se mu. Rovašovi pak ještě řekla, že si nic nepamatuje a že jej neudá. Ve zbídačeném stavu pak přišla domů a její matka zavolala policii.

Michal Rovaš před soudem řekl, že všeho lituje. Svědomí může nyní zpytovat dlouhých šest let. Takovou dobu má podle pátečního nepravomocného rozsudku Krajského soudu v Plzni strávit za mřížemi. Mladík bude poté zařazen do detenčního ústavu – specializovaného zařízení pro duševně choré a zvlášť nebezpečné osoby, kde bude naprosto izolovaný od společnosti.

„Obžalovaný je disociální osobnost s podprůměrným intelektem. Psychiatři řekli, že jeho pobyt na svobodě je nebezpečný,“ zdůvodňoval rozhodnutí soudu předseda senátu Přemysl Špicar. Přísný trest je Rovašův první. V minulosti se dopustil pouze přestupku, když se popral v hospodě.

Školačka, kterou obžalovaný napadl, si následky po ataku zřejmě ponese po celý život. Trpí totiž posttraumatickou stresovou poruchou, která je specifická pro oběti násilníků. Znalci ani nedoporučovali její výslech před soudem, tomu se však dívka nevyhla.