Muž bytného zastřelil několika ranami z legálně držené pistole při jednání o vystěhování z bytu kvůli dluhu na nájemném. Rozsudek je nyní pravomocný. Proti verdiktu už lze podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Případ se stal loni 13. června v plzeňské Stehlíkově ulici. Správce přišel se Šmídem do bytu řešit neplnění nájemní smlouvy, na schůzce byli domluveni. Když bytný seděl v křesle v obýváku, Šmíd na něj podle obžaloby sedmkrát vystřelil. Pět kulek muže zasáhlo, čtyři byly smrtelné. Šmíd je ve vazbě, včerejší jednání se konalo v jeho nepřítomnosti.

Proti původnímu rozsudku krajského soudu se odvolal státní zástupce, který považoval trest za příliš mírný. Argumentoval tím, že šlo o chladnokrevnou vraždu. Odvolání ale soud zamítl jako nedůvodné. Muži hrozilo od deseti do 18 let vězení. Uložený trest se tak podle odvolacího trestního senátu blíží polovině trestní sazby. „Trest je sice mírnější, ovšem není nepřiměřeně mírný," vysvětlil předseda senátu Jiří Lněnička.

Obžalovaný hned po činu zamkl byt a šel na policii, kde se přiznal. Později tvrdil, že jednal nepříčetně a měl z bytného strach, protože u sebe nosil paralyzér.

Šmíd bydlel v bytě od roku 1989 a správci dlužil za nájem 19 000 korun. Při dřívější výpovědi uvedl, že spolu vycházeli až do osudného dne dobře. Bytný mu několik dnů před vraždou zavolal, že bude vystěhování neplatičů. V den vystěhování se zamkl doma a čekal, zda se k němu přes několik zámků dostanou. Správci a zámečníkovi se to nepodařilo, a tak vyměnili zámek u vstupních dveřích a odešli. Šmíd zůstal dva dny v bytě, údajně bez jídla, pití. V osudný den zavolal správci a ten přijel.