Na lavici obžalovaných totiž usedne Roman Berbr (68), ještě nedávno místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) a svého času zřejmě nejvlivnější muž českého fotbalu, a s ním dvacítka dalších obžalovaných (rozhodčí, funkcionáři i hráči) a jedna právnická osoba – FC Slavoj Vyšehrad. Obžalováni jsou z ovlivňování výsledků fotbalových utkání a s tím spojené korupce a také vyvádění finančních prostředků z Plzeňského krajského fotbalového svazu. Spis má bezmála deset tisíc stran, na období mezi 17. dubnem a 7. prosincem je nařízeno celkem 45 jednacích dnů, ale ani ty nemusí stačit k vynesení rozsudku. Jednání se budou konat v největší síni, jakou plzeňský městský soud disponuje, ale i tak se dá předpokládat, že se všichni zájemci dovnitř nevejdou. „Počet míst nelze překročit, budou vydávány vstupenky,“ řekl Deníku soudce Vladimír Žák.
Tzv. kauza Šváb odstartovala v polovině října 2020 policejním zásahem v pražském sídle FAČR a na několika dalších místech. Berbr byl poté spolu s šéfem fotbalového Vyšehradu Romanem Rogozem, s někdejším ligovým hráčem a posléze funkcionářem Michalem Káníkem a rozhodčím Tomášem Grimmem vzat do vazby. Všichni ale byli po několika měsících propuštěni a k plzeňskému soudu tak eskorta nikoho z obžalovaných nepovede. Ještě než Berbr vazební věznici v lednu 2021 opustil, rezignoval na všechny funkce, které ve fotbale zastával. Skončil tak coby místopředseda a člen výkonného výboru i coby předseda Plzeňského krajského fotbalového svazu.
Obžaloba byla podána vloni na podzim, a to pro podplácení, přijetí úplatku a další trestné činy. V případě pěti obžalovaných (včetně Berbra) a Vyšehradu byla trestná činnost dle obžaloby spáchána ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Podle státního zastupitelství se obžalovaní pokusili ovlivnit zápasy Vyšehradu s Ústím nad Orlicí, Vltavínem, Živanicemi, Litoměřickem, Líšní, Sokolovem, Chrudimí a Motorletem Praha (ten poslední byl sice přátelský, ale ve hře byly výhry za sázky) a dále utkání Radotín - Dobrovice a Bohemians Praha B – Brozany. „Obviněný překročil hranici mezi pouze neetickým a již protiprávním jednáním v okamžiku, kdy rozhodčí, méně často hráče či funkcionáře, pobídl nabídkou převážně peněžitého obnosu k tomu, aby svá rozhodnutí přizpůsobili zájmům Vyšehradu, které již dopředu avizoval. … V žádném ze zjištěných případů nebyla nabídka oslyšena či odmítnuta – právě naopak, rozhodčí, delegáti či další nabídku přijali,“ stojí mimo jiné v obžalobě, kterou Deník získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Dále je v ní uvedeno, že obžalovaní si neoprávněně přisvojili finanční prostředky Plzeňského krajského fotbalového svazu a způsobili mu tak škodu v celkové výši přesahující 2,3 milionu korun.
Cesta k rozsudku bude hodně dlouhá. „V obžalobě je uvedeno celkem 66 svědků, někteří jsou navrženi ke čtení, dále je tam obrovské množství listinných materiálů a znalecké posudky. Časově velmi náročné bude konstatování nahrávek,“ uvedl soudce Žák, podle něhož 45 nařízených jednacích dnů nemusí k vynesení rozsudku stačit, ač se bude jednat každý den od rána do odpoledne. Připustil ale, že v závislosti na stanovisku obžalovaných i dalších důkazech může verdikt padnout dříve, než v prosinci letošního roku.
Dvěma hlavním aktérům, Berbrovi a Rogozovi, navrhuje obžaloba dle dostupných informací shodně sedmileté nepodmíněné tresty.