„Je pravda, že před létem se často odročuje až na září nebo říjen. Účastníci řízení, ale i soudci, přísedící nebo i svědci či znalci totiž jen velmi těžko hledají dřívější termín, kdy by se mohli všichni sejít. Mohou za to právě letní dovolené,“ říká předseda Okresního soudu Plzeň–město Jiří Levý. Dodává, že podobné je to u soudu každým rokem. „Téměř totožné období zažíváme pravidelně ještě v době zimních dovolených. Soudy tak vlastně skoro půl roku nepracují v plném nasazení. Nelze to ale nijak změnit, i soudci a úředníci si musí vybrat dovolenou,“ říká Levý s tím, že po dovolených jsou prací zavaleni zejména soudní úředníci.

Zpoždění nabírá přes prázdniny i Krajský soud v Plzni, a to zejména na odvolacím úseku. Během října až listopadu ale toto mírné zpoždění vždy dožene.

„Vazební věci rozhodujeme i přes léto bez průtahů. O prázdninách navíc zřizujeme speciální senát, který rozhoduje o stížnostech proti rozhodnutí okresních soudů o vazbách v přípravném řízení.“ říká místopředseda trestního úseku Krajského soudu v Plzni Eduard Wipplinger.

Plzeňský advokát Ivo Žižkovský prý své klienty vždy předem upozorňuje na to, že přes prázdniny se práce soudů většinou zpomalí. „Na druhou stranu ale musím říci, že plzeňské soudy se snaží i přes léto udělat co nejvíce práce. Například u soudů v Praze je totiž během celého roku běžné, že mezi jednotlivými hlavními líčeními jsou i několikaměsíční prodlevy,“ podotýká Žižkovský.

Jediný způsob, jak se poprázdninovým restům vyhnout, by podle jeho slov zřejmě byla snad jen hromadná dovolená. „Muselo by to být třeba čtrnáct dní nebo možná měsíc, kdy by se práce na soudu prostě úplně zastavila a pak by se zase mohlo jednat v plném nasazení,“ dodává.