Staré vraždy, jež nebyly promlčeny, policisté znovu otevírají, dopadení pachatele po letech není nemožné, řekl ČTK Radovan Macák, šéf odboru obecné kriminality z Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje.

Podle něj se policisté ke spisům vracejí pravidelně. "Je také dobré, když si případ nastuduje po určité době někdo jiný, vyloučí se tím neúmyslná chyba," uvedl.

V Plzeňském kraji nefunguje samostatně žádná "mordparta", pokud se stane nejzávažnější zločin, je vždy sestaven speciální pracovní tým. "Bývají tam zařazováni vyšetřovatel, operativci, analytik, policisté z územního odboru, kde došlo k události, policista z pátrání. Tým tvoří šest až deset lidí podle konkrétního případu. Pracují do doby objasnění nebo odložení věci," uvedl Macák.

U nevyřešených zločinů se pravidelně opakuje vyšetřování, porovnávají se stopy, vyhodnocuje se obdobná trestná činnost v rámci ČR a podobně. Podle Macáka se policisté za poslední tři roky takto zabývali čtyřmi neobjasněnými vraždami, nedostali se ale dál než předtím jejich kolegové.

Přesto neplatí, že pokud policie pachatele nedopadne do půl roku od činu, je vše ztraceno. Příkladem je vražda z listopadu 2006 spáchaná v Chebu, již se povedlo objasnit po čtyřech letech, a to díky genetice. "Šlo o náhodné seznámení na nádraží, kdy poškozený nabídl nocleh mladému muži a ten ho brutálně ze zištných důvodů v bytě zavraždil. Později se dopustil loupeže, dostali jsme se k němu po porovnání vzorků," uvedl Macák.

Žádný z nevyřešených případů zatím policie nepředávala speciálnímu týmu Tempus, jenž v ČR řeší staré neobjasněné zločiny. Společně ale například konzultují, kterou věc by bylo dobré znovu otevřít.

Mezi nepotrestané patří v regionu i další případy, například vražda evidovaná od roku 1997, kdy v kanalizační jímce u vojenského objektu na Sušicku našli dva chlapci ostatky fotbalového rozhodčího. Tělo tam leželo zhruba rok. Pachatele se dodnes nepodařilo zjistit ani u činu z prosince 2004, kdy někdo brutálním způsobem zavraždil známého plzeňského podnikatele. Jeho tělo se našlo v rozestavěném domě v Kovářské ulici, z něhož je dnes hotel.