„Na základě zjištěných informací kriminalisté došli k závěru, že nejde o trestný čin, a tak případ podle trestního řádu odložili,“ řekla Deníku bez bližších podrobností v pátek krajská policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Jak Deník již dříve informoval, policie se začala chováním advokáta, který byl v minulosti odsouzen kvůli maření výkonu úředního rozhodnutí, zabývat před více než rokem. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro trestnou činnost majetkového charakteru,“ uvedla vloni v srpnu krajská policejní mluvčí Ivana Jelínková, která také nechtěla specifikovat, o co jde. Podle dobře informovaného zdroje se orgány činné v trestním řízení zajímaly o to, jak advokát nakládal s penězi, které mu byly klienty dány do úschovy. „Podle evropských advokátních předpisů, které platí i pro ČR, i podle stavovských předpisů České advokátní komory, musí být vedena vždy jednotlivá úschova na samostatném účtu u banky, který nesmí být úročený a musí být označen jako advokátní úschova, aby nepodléhal exekuci a nespadal například do dědictví po advokátovi, a na kterém mohou být vždy pouze finanční prostředky z jednoho obchodního případu. Až když jsou vyplaceny a účet je zcela prázdný, tak může být znovu použit. Tento advokát žádné úschovné účty nevedl, všechny peníze točil přes svůj běžný účet. A pokud na tom účtu poklesl zůstatek pod hodnotu jednotlivé úschovy, tak se dopustil zpronevěry, neboť užíval cizí prostředky pro svoji potřebu. Právě to se prověřuje,“ vysvětlil tehdy zdroj Deníku.

Ilustrační foto.
Otec neuhlídal dceru, popálila se omáčkou. Hrozí mu vězení

Na rozhodnutí policie se rozhodla nečekat Česká advokátní komora, jež ho již vloni potrestala za pochybení při provádění advokátní úschovy. „Bylo mu uloženo kárné opatření, a to dočasný zákaz výkonu advokacie na dobu 12 měsíců,“ uvedla mluvčí ČAK Iva Chaloupková. Další trest ale nepřijde, policie nyní případ odložila.