Soud poslal muže do vazby kvůli obavám, že by mohl uprchnout nebo se skrývat a také, že by mohl v trestné činnosti pokračovat.

„V pátek 5. 6. 2015 bylo zahájeno trestní stíhání 29letého muže, který byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy, ke které došlo dne 25. 5. 2015 v Horní Bříze a při níž zemřela 28 letá pracovnice knihovny," informovala v tiskové zprávě státní zástupkyně Václava Brýdová.

Pachatel, který byl v únoru propuštěn z léčebny v Dobřanech, z místa po činu utekl, ale policie s psovodem ho po půlhodině dopadla v nedaleké ubytovně u nádraží. Ženu bodl do zad, ta zraněním na místě podlehla. Vrah knihovnice chodil dlouhodobě do místní knihovny sledovat bezplatný internet.

Policejní mluvčí Martina Kohoutová před dvěma týdny řekla, že trestní stíhání může být zahájeno až podle výsledků znaleckého posudku o duševním zdraví pachatele, jehož vypracování může trvat několik týdnů. V pondělí policejní mluvčí Jana Tomková ČTK pouze potvrdila zahájení trestního stíhání.

Soudní znalec a psychiatr Jiří Jelen vysvětlil, že policie může podezřelého přemístit do vazby na základě předběžné diagnózy a vyjádření odborníka, aniž by byl hotový znalecký posudek. „Pravděpodobně ovšem půjde o člověka se specifickou osobnostní poruchou agresivního či jiného rázu. Pokud by trpěl halucinacemi a jednalo se o duševně nemocného, tak by ho nepřimístili do normální vazby," konstatoval Jelen s tím, že zatím nelze vyvozovat, jestli je muž trestně odpovědný.