Sokolovský policejní důstojník Radek Neděla se podle pondělního verdiktu odvolacího senátu Krajského soudu v Plzni nedopustil zneužití pravomoci veřejného činitele, z čehož jej vinil žalobce. Soud však nařídil, aby jej jeho nadřízený řešil za kázeňský přestupek.

Podle obžaloby selhal Neděla jako policista hned dvakrát. V červnu 2007 vyzradil tajné policejní informace Dušanu Oračkovi ze Sokolovska, členovi skupiny známé jako gang Zádamských. Oračko chtěl vědět, kdo je pachatelem loupežného přepadení baru ve Vítězné ulici v Sokolově, který lidé od Zádamského provozovali. Neděla mu informaci přislíbil včetně pachatelovy fotografie. Oračkovi posléze sdělil jméno i národnost muže, který klub přepadl, a to přesto, že věděl o Oračkově kriminální minulosti.

Podle státního zástupce tak policista vystavil cizince možnosti vážné újmy na zdraví.

Informace o výslechu

Nedělův druhý prohřešek se také týkal vyzrazení tajných policejních informací. Oračko chtěl od Neděly vědět, co policisté chystají na jeho známého Martina Bláhu, dalšího člena skupiny Zádamských. Důstojník jej tehdy informoval o plánovaném výslechu Bláhy. Jeho zadržení (i dalších členů gangu) však dlouho před tím připravoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Neděla tím měl negativně ovlivnit vyšetřování.


Odposlechy jsou nepoužitelné

Oba skutky dokazují policejní odposlechy telefonních hovorů mezi Nedělou a Oračkem. Z těch jasně vyplývá, že muži spolupracovali a policejní důstojník šel Oračkovi na ruku. V jednom záznamu Oračko říká, že o muže, který přepadl bar, se ´postará´. Okresní soud v Sokolově, který měl případ na stole jako první, však odposlechy jako důkazní materiál zamítl a Nedělu obžaloby zprostil.

S tímto stanoviskem se v pondělí ztotožnil i krajský soud. Podle něj jsou totiž záznamy protiústavní. „Příkazy k odposlechu nesplňovaly patřičné náležitosti a nebyly dostatečně odůvodněné. Podle zákona pro nás byly nepoužitelné, a tak jsme se dostali do důkazní nouze,“ sdělil předseda senátu Pravoslav Polák.

„Co se týče prvního uvedeného skutku, jediným důkazem tak byla výpověď obžalovaného,“ doplnil Polák. V této výpovědi však Neděla obvinění popřel. Komunikaci s Oračkem vysvětlil tak, že muž byl od roku 1995 jeho informátorem.


Neděla byl stíhán důvodně

Důkazy o druhém skutku, kdy měl Neděla dát informaci o výslechu Bláhy, ztroskotaly ze stejného důvodu také na telefonních záznamech. „Na základě důkazů, které máme, nelze učinit závěr, že obžalovaný, se dopustil trestného činu, aby zabránil vyšetřování. Opět narážíme na absenci odposlechů,“ vysvětlil Polák. Zdůraznil ale, že Nedělovo stíhání bylo důvodné. „Kdybychom mohli zhotovené odposlechy použít, blížili bychom se názoru státního zástupce,“ uvedl Polák s tím, že v takovém případě by případ vrátili k přezkoumání okresnímu soudu.

I když senát policejního důstojníka de facto obžaloby zprostil, řekl však, že se muž dopustil kázeňského přestupku. O jeho budoucnosti u policie tak musí rozhodnout příslušný nadřízený. Policejní důstojník je v současnosti postavem mimo službu a pobírá poloviční plat. Jeho obhájce prohlásil, že kauza je uměle vykonstruovaná.