„Šestadvacetiletý oznamovatel se na internetovém portálu seznámil s údajnou ženou a po krátké konverzaci po něm žena požadovala intimní fotky, které jí poškozený poslal. Na základě těchto fotek ho začala vydírat, že fotky rozešle všem přátelům na sociálních sítích a celé rodině. Muž ve strachu ženě zaslal částku ve výši 60 dolarů,“ uvedla k prvnímu případu policejní mluvčí Eva Červenková.

Násilí na ženách. Ilustrační fotografie.
Po přepadení hrůzou nespala, bála se jít ven. Teď přišla první dobrá zpráva

Stejně pachatel postupoval v případě devětadvacetiletého muže ze středních Čech, který domnělé ženě zaslal elektronické dárkové poukázky do obchodu s elektronikou ve výši deset a půl tisíce korun. Nátlaku naopak loni v červnu odolala dívka, která v té době byla ještě nezletilá, o čemž pachatel věděl. „Muž její fotku dekoltu rozšířil na sociální síti mezi její přátele,“ pokračovala mluvčí.

Při prověřování případu policisté narazili také na podvod na sociálních sítích při prodeji učebnic na jedné pražské univerzitě, které bylo oznámeno v Uherském Hradišti. „Muž nabízel k prodeji učebnice za poukázky do obchodu s elektronikou. Po zaslání poukazu kupujícím na e-mail ale přestal komunikovat, smazal svůj profil a byl nekontaktní. Takovýmto jednáním poškodil celkem 17 studentů z různých vysokých škol a přišel si na částku blížící se k dvaceti tisícům korun,“ přiblížila Červenková.

Miroslav Kumbera před soudem.
Za dvojnásobnou vraždu si muž odsedí o dva roky méně

Policisté čtyřiadvacetiletého studenta obvinili z přečinů vydírání, sexuální nátlak a podvod. „V případě pravomocného rozsudku soudu obviněnému muži hrozí trest až pět let odnětí svobody,“ dodala mluvčí policie.